Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası

Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası alan bir çok arkadaşımız mevcut olduğundan dolayı bu makale ile soruna çözüm bulacağım.

WordPress sistemlerini geliştirmeye çalışan bir çok arkadaşımız internet üzerinde yazılan makalelerden kodlar kopyalayarak sitelerine ekliyorlar. Ekledikleri kodlar içerisinde yapı bozukluğu olduğunda sistem error veriyor ve karşısına Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası çıkıyor.

Kodun yanlış yazılması hatta tek bir harfin bile yanlış olması hataya sebep olabileceği için önceden yedek almanızda fayda var. Örneğin; bir functions.php dosyasını düzenlemenizi istediler makalede functions.php dosyasının son halini .zip arşivi içerisine alıp kenarda saklayın. Baktınız sistem bozuluyor sizdeki son çalışan halini geri yükleyin.

Parse error: syntax error, unexpected $end Hatasının çözümü için öncelikle hatayı nerede yaptığınızı bulmanız gerekiyor. Son yaptığınız değişikliğin hangi dosyada olduğunu bilmelisiniz. Genellikle kod yapısıyla oynamanın getirdiği bu soruna eklenti güncellemeleri, yeni eklenti eklenmesi, eklenti içerisinde ayar değişikliği gibi bir çok faktör sebep olmaktadır.

Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası WordPress - WPMAVI

Kod yapısını değiştirmek

Bir web sitesinden makale okudunuz ve kodları functions.php dosyasına yapıştırdınız. Ftp programı yardımıyla public_html/wp-content/themes/temaadi/functions.php yoluyla yada siteadresi.com/wp-admin >> Görünüm >> Düzenleyici giderek sağ menüden functions.php dosyasını açarak  web sitesinden kopyaladığınız kodun ilk 5 10 harfini kopyalayarak CTRL+F komutu ile arama yaptıralım. Sonra yapıştırılan kodun bittiği yere kadar silerek dosyamızı eski haline geri döndürelim.

Eklenti Güncellemeleri

En son güncellediğiniz eklentinin kod yapısını değiştirdikleri için sistemde arıza yaratıyor olabilir. Yeni güncelleme gelene kadar eklentiyi etkisizleştirin. Panele bağlanamıyorsanız ftp yardımıyla public_html/wp-content/plugins/ klasörünün içerisinde güncellenen eklentinin klasörünün adının sonuna 1 ekleyin ve kaydedin. Daha sonra sitenizi yenileyin.

Eklenti Kurulumu

Sisteme yüklediğiniz son eklentinin kod yapısında değişiklik yapması ile Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası ile karşılaşabilirsiniz. public_html/wp-content/plugins/ yolunu takip ederek son kurduğunuz eklentinin klasörünü silin sorun ortadan kalkacaktır.

Parse error: syntax error, unexpected $end Hatası ile karşı karşıya kaldınız ve hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. O zaman web sitenizin yedeğini geri yüklemelisiniz.

 

Diğer yazılımla alakalı içeriklere ulaşmak için Yazılım Nedir? Kategorimize gidin!

Bir yorum bırakın