Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

Bilim, Teknoloji ve yazılımın birleşmesi ve dur durak bilmeyen gelişimlerin olduğu bu zamanda geçmiş, zamanlarda bilim kurgu filmlerinde görebileceğimiz ve şuanda günümüzde kullanılan bir teknolojiyi, yüz tanıma teknolojisini inceleyeceğiz.

Aslında gelişimi 1950’li yıllarda başlayan bu sistem günümüzde yeni yeni popülarite kazanmış ve aktif olmuştur. Genel kullanım amacı güvenlik olan teknoloji , alarm telefonlar ve havaları gibi alanlarda sıklıkla kullanım göstermektedir.

Sistemimiz görüntüleri video olarak kaydeder ve bir çok açıdan görüntüleri alır. Alın genişliği, burun uzunluğu , dudak izleri göz çıkarları gibi birçok etkeni ve benzersiz ayrıntıları ile kıyaslama, karşılaştırma yapar.

Yüz Tanıma Nasıl Çalışır

Uzaktan sadece kamera gibi algılanacak cihazımız örnek olarak hava alanında geçiş güvenliği için kullanilacaktir. Kurulunda dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi yükseklik ve güneş isinlarina doğrudan etki edecek şekilde gozükmemesidir.

Örnek verecek olursak Sakallı ve Güneş gözlüklü biri için yüz yanıma problem olmayacaktır. Sistemin yapay zekası onları ayıklayıp doğru yerlere odaklanabilir, fakat kameraya güneş ışınlarının vurması çalışma mekanizmasina engel olacaktır. Görüşünü ve özel unsurları tespit etmesine engel olur.

Insanoğlunun yüz hatları her bireyin kendine özeldir. Aslında bu ayrıntı bile yüz tanıma sisteminin ne kadar güvenli olduğuna bir kanıttır.

Son zamanlarda telefonlarda da yaygınlaşan ve hızlı çalışma mantığı ile popularite kazanmış bir sistemdir.

Özellikle insanların ellerini bir yaratıcısı komasına veya ekrana bakarak gozlerini okutmaya calismamalari ve bu tarz uğraşarak gerek kalmadan güvenlik sağlamak hem zaman hemde güvenlik açısından on plana geçmiştir.

Nasıl Çalışır?

Digital video kameralar , kişinin burun kemik, uzunluk dudak göz cukurlari, alın ,ağız çene yapısı olmak üzere bütün yüz yapısını ölçer.

Aldığı bilgileri bir veri tabanına kaydeder. Daha sonra bir kullanıcı yüz okutma yaptığı zaman bu veritabanindaki bilgiler ile karşılaştırılır ve işlem uygulanır.

Her yüz yapısının farklı karakteristik özelliği olduğu gibi 80 farklı hat ile ayırt edilebilir noktalar vardır. Yüz tanıma sistemleri bu hast üzerinden kayıt ve karşılaştırma yapar.

Bir yorum bırakın