Yabancı E-ticaret Siteleri

Dünyada global ölçekli dev pazarlara sahip yabancı e-ticaret siteleri aynı zamanda mali gücü de elinde bulunduran ve dev vergi tutarları ödemekle yükümlü olan firmalardan oluşmaktadır.

Yabancı e-ticaret siteleri günümüzde yurt dışında olduğu gibi artık yurt içinde de online alışverişlerde hizmet sunabilmektedirler.

Bazı yabancı e-ticaret firmaları online alışverişlerin yanı sıra aynı zamanda reel mağazacılıkta da akıllı kasiyer sistemlerini test etmeye başlamış durumda.

Bu adımı atan ilk yabancı e-ticaret sitesi şimdilik amazon, ancak devamının geleceği söyleniyor.

Yabancı e-ticaret siteleri arasında yer alan başta Amazon, Ebay, Alibaba ve JD olmak üzere bir çok e-ticaret sitesi, global pazarlara yönelerek hali hazırdaki satış cirolarını daha fazla arttırmayı hedeflemektedirler.

Hali hazırda yerli sermaye ile kurulan Gitti Gidiyor alışveriş sitesi ise Ebay tarafından satın alınarak ülkemizde faaliyet gösteren yabancı kaynaklı bir e-ticaret sitesi konumunda bulunuyor.

Global pazarlarda en büyük pastayı kapan bu yabancı e-ticaret siteleri, dünyada online satış hacimlerinde kâr oranı en yüksek e-ticaret siteleri arasında yer almaktadırlar.

Yabancı E-ticaret Siteleri

– Amazon.com

Türkiye’de Amazon.com.tr üzerinden hizmet vermektedir.

– Ebay.com

– Alibaba.com

– JD.com

– Walmart.com

– Tesco.com

– Bestbuy.com

En büyük e-ticaret firmaları global ölçekli pazar paylarına hakim olmakla birlikte aynı zamanda ellerinde bulundurdukları bu güçle birlikte  aynı zamanda para-fiyat politikasına da yön vermektedirler.

Ayrıca ülkemizdeki en büyük e-ticaret siteleri konusunda bilgi sahibi olmak adına;

Günümüz dijital çağında güçlü ve en büyük e-ticaret siteleri aynı zamanda mali gücü de elinde bulundurmaktadırlar.

Bu e-ticaret firmaları hizmet vermiş oldukları ülkelerde de ciddi rakamlara varan vergiler ödemekle yükümlüdür.

Bir yorum bırakın