WordPress Site Bakıma Alma Nasıl Yapılır?

Bazı zamanlar sahip olduğunuz sitenizi bakıma almanız gerekebilir. Bu yazımızda wordpress site bakıma alma konusuna değinip bu işlemin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Site Bakım Modu Nedir?

Bakım modu, siz sitenizde değişiklikler yaparken kullanıcılara “Sitemiz şu anda bakım aşamasındadır” gibi mesajları gösteren bir iletidir. Kısaca kullanıcıları bilgilendirdiğiniz bir biçimdir.

Site Bakımı Niçin Gereklidir?

Her şeyde olduğu gibi bir site için de güncel kalmak çok önemlidir. Güncelliğin başında da değişim gelir. Sitenizi güncel tutmak istiyorsanız bazen köklü değişimler yapmanız gerekebilir. Örneğin sitenizde kullandığınız temayı değiştirmek isteyebilirsiniz veya sitenizde bulunan bazı bölümleri kaldırmak ve bu bölümlerin yerine yenilerini eklemek isteyebilirsiniz. Ayrıca bu tür durumlar dışında da sitenizde değişimler yapmanız gerekebilir. Bu değişimler süresince de sitenizi kullanıcılara kapatmanız yani sitenizi bakım moduna almanız gerekir.

Her Değişiklikte Site Bakım Moduna Alınmalı mı?

Hayır! Sitenizde yaptığınız her değişiklik için siteyi bakım moduna almanıza gerek yoktur. Eğer yapacağınız değişiklikler büyük çaplı ve uzun süreli değişikliklerse sitenizi bakım moduna almanız gerekir. Bu büyük çaplı değişiklikleri yaparken siteniz bakım modunda olmazsa kullanıcılar hem hoş olmayan görüntülerle karşılaşabilir hem de sitenizin hızında ciddi derecede yavaşlama görülebilir.

Siteyi Bakım Moduna Alma

Şimdiyse wordpress site bakıma alma işleminin nasıl yapılacağına bakalım. Bunu yapmanın iki yöntemi mevcut. Birinci yöntem, her işlemde olduğu gibi eklenti kullanarak gerçekleştirmek. Diğer yöntemse sitenizin dosyalarında, kodlarında değişiklik yapmak. İyi bir kod ve wordpress bilgisine sahip değilseniz geri dönülmez hatalar yapmamanız adına bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Burada eklenti kurarak bu modu aktifleştirmeyi öğrenelim.

Yine bakım modu için birçok eklenti mevcuttur. Örnek kullanım için “Coming Soon Page, Under Construction & Maintenance Mode by SeedProd” eklentisini kullanalım.

  • Öncelikle eklentimizi yükleyelim. Eklenti kurulumunu bilmiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilir ve eklenti kurulumunu öğrenebilirsiniz.
  • Eklenti yükleme ve aktifleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra worpress admin panelinde bulunan sol taraftaki menüde “SeedProd” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıklıyoruz.
  • Bu sayfada “content” sekmesinde bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Öncelikle “status” kısmında “Enable Maintanence Mode” şıkkını işaretleyelim. Bu işlem bakım modunu aktifleştirecektir.
  • Sayfanın devamında kullanıcılara göstermek istediğimiz mesajları oluşturacağız. “Page Settings” kısmında logo kullanmak istersek seçebiliriz. “Headline” kısmına görünmesini istediğiniz kısa mesajı yani asıl vermek istediğiniz mesajın başlığını yazabilirsiniz. “Message” kısmındaysa uzun bir açıklama yapabilirsiniz.

Yaptığınız değişiklerin altında bulunan “save all changes” butonunu tıklamayı unutmayın. Bu işlemler dışında yapmanız gereken başka bir şey bulunmamaktadır.

Böylelikle wordpress site bakıma alma işlemini gerçekleştirmiş olduk.

Bir yorum bırakın