WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress, kod bilgisine gereksinim duymadan web sitenizi tasarlayabileceğiniz bir içerik düzenleme aracıdır. Kısaca, sitenizin düzenini, rengini, ögelerin yerleşimlerini, kullanılmasını istediğiniz özellikleri vs. gibi tasarımsal ve niteliksel özelleştirmeleri yapmanıza olanak sağlar. Kod bilgisi gerektirmediğinden sitenize özellik eklemek istediğinizde eklenti kullanmanız gerektiren bir araçtır.

WordPress Eklentisi Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse wordpress bir telefonsa eklentiler de birer uygulamadır. Diğer bir deyişle sitenizin işlevsel hale gelmesini sağlayan eklentilerdir. Örneğin web sitenize kullanıcılarla etkileşime girebilmek adına iletişim sayfası ve bu sayfada da bir iletişim formu oluşturmak istiyorsunuz. Bunu müthiş kod bilgisiyle tabi ki yapabilirsiniz ancak wordpress eklentileribunu sizin için oluşturmuş. Bundan geriye sadece size bu eklentiyi kurmak kalıyor.

Worpress Eklenti Kurulumu

Web sitenize kolaylıkla eklentiler yükleyebilirsiniz. Eklenti kurulumu yapmanın iki yöntemi mevcuttur. Yukarıdaki örneği kullanarak web sitemize bir iletişim formunu iki yolla kuralım.

Yöntem 1: WordPress Panelinden Eklenti Kurma

  • İlk olarak worpress admin panelinize giriş yapın ardından sol taraftaki sütundan eklentiler kısmına tıklayalım. Altında açılan başlıklardan “yeni ekle” diyelim.
  • Açılan sayfanın sağ kısmında arama çubuğuna yüklemek istediğimiz eklentinin adını yazıyoruz. Örnek olması açısından daha önce kullandığım “contact form 7” eklentisini arıyorum.
  • Karşımıza çıkan arama sonuçlarından istediğimizi bulup “hemen yükle” butonuna tıklıyoruz.
  • Eklenti kurulumu gerçekleşmiş oldu. Şimdiyse kurulan bu eklentinin etkinleştirilmesi yani aktif hale getirilmesi gerekiyor.
  • Kurulum işleminden sonra aynı arama sayfasında eklentimizin yanında bulunan hemen yükle butonunda bu sefer “etkinleştir” yazdığını göreceksiniz. Bu butona tıkladığımız zaman eklenti yükleme işlemini bitirmiş oluyoruz.

Yöntem 2: WordPress Eklenti Yükleme

Yüklemek istediğimiz eklenti wordpress içerisinde değil de dışarıdan satın almış olduğumuz bir eklenti olabilir. Böyle bir eklentiyi yüklemek için ise aşağıdaki adımlar takip edilir.

  • Yöntem 1’de olduğu gibi wordpress admin paneline giriş yapıp sol taraftaki eklentiler kısmına tıklıyoruz.
  • “Yeni ekle” dedikten sonra arama kısmında eklentiyi aramak yerine sayfanın üst kısmından “eklenti yükle” butonuna tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan sayfada yüklemek istediğimiz eklentinin zip uzantılı dosyasını seçiyoruz.
  • Ardından “hemen yükle” diyoruz. Yükleme işlemi gerçekleştirdikten sonra yöntem 1’de olduğu gibi etkinleştirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu iki yöntemle eklenti kurulumu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yorum bırakın