WordPress Contact Form 7 SMTP ayarları

WordPress Contact Form 7 SMTP ayarları adlı makalemizde sizlere wordpress iletişim formu eklentilerinden olan Contact Form 7 hatalarını çözmeyi anlatacağız.

Öncelikle wordpress iletişim formunuz mail göndermiyorsa WP SMTP mail eklentisini kurarak smtp mail aracılığı ile mail göndermelisiniz.

Öncelikle WP Mail SMTP eklentisini indirelim.

WP Mail SMTP indirmek için tıklayınız.

Eklentiyi Admin>Eklentiler>Eklenti Ekle bölümünden kurabilirsiniz. Daha Sonra Ayarlar>SMTP Mail menüsünden eklenti ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

WP Mail SMTP - The Best WordPress SMTP Plugin (#1 Rated)

Eklenti Ayarları

From Email: Buraya mailin size kimden geldiğini görmek istediğinizi yazınız. Örneğin; [email protected] yazabilirsiniz. Mail adresinin hiçbir önemi yoktur. Mail size geldiğinde bu mail adresini göreceksiniz. Ama Mail sitenizden gelmiş olacak.

From Name: Size mail geldiğinde Mail başlığında ne yazmasını isterseniz onu giriniz. Örn; EtkisizEleman İletişim Formu yazabilirsiniz.

Mailer: Burada seçeceğiniz seçenek “Send all WordPress emails via SMTP.” olmalıdır. Aksi takdirde maillerin gönderiminde sorun yaşacaksınız.

Return Path: Burayı boş bırakınız.

SMTP Host: Burada hangi mail adresini kullanıyorsanız o mail adresinin SMTP hostunu girmelisiniz. Eğer sunucuya ait bir mail kullanıyorsanız genel olarak mail.siteadi.com dur. Hosting sahibinize danışarak öğrenebilirsiniz. Başka mail servisleride mevcut tabikide Yandex, Gmail, Yahoo, Outlook, Aim gibi servisleri kullanır iseniz onların SMTP ayarlarını girmek durumundasınız. Konunun altında SMTP bilgilerini paylaşacağız.

SMTP Port: Bu alana SMTP sunucunuzun port ayarını girmeniz gerekmektedir. Konunun altında Port bilgilerini paylaşacağız.

Encryption: Buraya Mail sunucusunun belirlediği ayarları girmelisiniz SSL veya TSL güvenliği ile korunduğunu öğrenmelisiniz. Konunun altında Encryption bilgilerini paylaşacağım.

Authentication: Burada “Yes: Use SMTP authentication.” geçeneğini işaretleyiniz.

Username ve Password: Buraya Mail adresinizi ve şifrenizi girmelisiniz. [email protected] şifre olarak 123456 girdik biz. Mail şifrenizi verdiğiniz için tereddüt etmeyiniz. Tamamiyle güvenli bir eklenti olduğu için mail şifreleri 3. taraf uygulamalar ve şahıslar ile paylaşılmamaktadır.

Bu işlemlerin hepsini tamamladıktan sonra mail adresinizi kutucuğa girerek eklentinin çalışıp çalışmadığını “Send a Test Email” butonuna basarak test edebilirsiniz.

Gmail, Yahoo, Outlook ve Yandex SMTP Bilgileri

SMTP Host: smtp.google.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

SMTP Host: smtp.mail.yahoo.com
SMTP Port: 495
Encryption: SSL

SMTP Host: smtp-mail.outlook.com
SMTP Port: 587
Encryption: TLS

SMTP Host: smtp.live.com
SMTP Port: 587
Encryption: TLS

SMTP Host: smtp.yandex.com.tr
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

Gmail, Yahoo, Outlook ve Yandex gibi sitelerin mail servislerini SMTP Host olarak kullanabilmeniz için hesabınızdan bazı ayarları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hesabınıza normal tarayıcı üzerinden giriş yaparak ayarlar bölümünden SMTP ayarlarını, 3. uygulama kullanma izinlerini açmalısınız.

Daha sonra Contact Form 7 eklentisine giderek mail ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Aksi halde Form eklentiniz çalışmayacaktır.

 

Daha fazla web tasarım makalesi için linke tıklayın!

Bir yorum bırakın