Tütün İhracatı Nasıl Yapılır?

Tütün Türkiye’de hem ihraç edilen hem de ithal edilen bir üründür. Tütün ihracatı önemli bir gelir kapısıdır. Bu nedenle ihracatı ve üretimi üzerinde durulması desteklenmesi gereken bir konudur. Bu bölümde tütün ihracatı dijital pazarlama yöntemlerinin avantajlarından bahsediyoruz.

Neden Tütün İhracatı Yapılmalı?

Tütün önemli bir endüstriyel bitkidir. En önemli kullanıldığı alan sigara yapımıdır. Dünya üzerinde yapılan tütün üretiminin % 30 ‘unu tek başına Türkiye yürütmektedir.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sırası ile Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Endonezya, Rusya, Almanya, Ukrayna, Meksika Brezilya Romanya ve İtalya’dır.

Yaygın kullanılan tütün türleri şunlardır:

  • Virginia Tipi tütün (Dünya’da üretilen tütünün % 40’ı Virginia tipidir.)
  • Burley Tütünü (Dünya üretiminin % 11’ini burley tütünüdür)
  • Oryantal tütün ( Dünya üretiminin % 11 ini oryantal tütün oluşturur.)

Dünya üzerinde en çok kullanılan sigara harmanları ise şunlardır:

  • Oryantal sigara harmanları

Oryantal sigara harmanları katkı maddesi ilavesi yapılmadan doğal aromalı tütünden yapılan sigaradır. İçeriğindeki organik madde oranı yüksektir. Bu nedenle aroma absorbsiyonu için uygun tütünler değildir.

  • Amerikan Blend harmanları

Virginia ve Burley tütünlerinden imal edilir. Amerikan blend harmanın içeriğinde organik madde oranı düşük olduğu için suni aroma ve yapay sosları emmesi mümkündür. Bu nedenle bu tütün harmanlarda daha çok aroma ve yapay soslar bulur.

Tütünü Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurtdışına satış yapmak ve yurtiçi ticaret oldukça farklı iş kollarıdır. Bu iki ticaret kolu arasındaki en önemli fark bir tanesinin yurtiçi sınırlar içinde yapılması, diğerinin ise yurt sınırları dışında yapılmasıdır. Bu önemli fark nedeni ile yurtdışına açılmak ve müşteriye ulaşmak yani bilinmeyen bir piyasada satış yapmak çok daha zordur.

Yurtdışına satış yaparken, uluslararası piyasaların resmi yükümlülüklerine uyulması oldukça detaylı bir çalışma gerektirir. Yurtdışına satış için malların depolanması, nakliyesi önemli gider kalemleridir. Bu tip faaliyetlerin yurt içinde yapılması çok daha kolay ve ucuzdur.

Bütün bu farklar nedeni ile yurtdışı piyasaya açılmak ve ön ihracat araştırması yapmak, yurt içi piyasada satış yapmaktan çok daha zor ve daha maliyetlidir.

Tütün İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Tütün ihracatı pazarlaması yapılması için yurtdışı piyasanın iyice tanınması gereklidir. Bu nedenle satış yapılacak ülkenin müşteri profili, müşterilerin eğilimi, kültürel tercihleri, ekonomik durumları detaylı olarak araştırılmalıdır.

Bu bilgiler bilinmeden piyasaya girilmesi çok risklidir. Bilinmeyen bir piyasaya  yüklü bir yatırım yapıldıktan sonra bu belirsizliklere hakim olunmazsa istenen düzeyde satış yapılamayabilir.

Geleneksel yöntemlerle tütün ihracatı pazarlaması önemli bir araştırma ve çalışma sahasıdır. Bu çalışmalara ne kadar hakim olunursa olsun, bu çalışmalar için ne kadar yüksek maliyetler harcanırsa harcansın yine de günümüzde geleneksel anlamda ihracat pazarlaması araştırması yapılması istenen sonucun elde edilmesi sağlamıyor. Daha net olarak söylemek gerekirse günümüzde dijital yöntemlerle de pazarlama yapılabildiği için bu yöntem daha çok tercih edilir. Çünkü internet üzerinden ulaşılabilen alıcı kitlesi geleneksel yöntemlerle ulaşılan tüketici kitlesi ile kıyaslanamayacak kadar geniştir.

Bunun yanı sıra dijital ihracat pazarlaması ile geleneksel ihracat pazarlaması arasındaki maliyetler incelediğinde bu ikisi arasında ciddi farklar olduğu görülür Geleneksel yöntemlerle pazarlama yapılması dijital yöntemle ihracat yapılmasına oranla kat kat fazladır.

Dijital Pazarlama İle Tütün Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama ile tütün ürünlerini dış piyasaya tanıtmak için doğrudan internet ortamı kullanılır. internet ortamında tek bir tuş ile 3.5 milyar insana ulaşmak mümkündür. Ayrıca günümüzde pek çok sebeple insanlar alışveriş yapmak ya da herhangi bir ürün hakkında bilgi edinmek için dükkan dükkan dolaşmayı tercih etmiyor. Bunun yerine elektronik ortamdan detaylı bilgi almayı tercih ediliyor.

Çünkü artık dijital pazarlama çok gelişti ve bu yöntemle alınmak istenen ürüne dair detaylı ve doğru bilgi b mecradan kolayca edinilebiliyor. Dijital pazarlama için bilinçli bir şekilde hazırlanan web sitesi ile yabancı ülkedeki toptancılara, perakendeciler, aracılara ve son tüketicilere ulaşmak çok daha kolay olmaktadır.

Bu aşamada hazırlanan web sitesinde kullanılan dil, görsel içerikler, yazılı metinler satışı doğrudan etkilemektedir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz tam da bu aşamada sizin için çalışmaya başlıyoruz. Dijital pazarlama konusunda uzman personel kadromuz ile sizin için uygun web sitesi hazırlıyoruz. Web sitesi hazırlanması ve bu sitenin elektronik ortama yerleştirilmesi tahmin edildiği kadar kolay ve sıradan işler değildir.

Hazırlanan web sitesinin görünür olması ve olabildiğince çok müşteriye ulaşarak, satış yapılması için uygulanması gereken profesyonel teknik çalışmalar vardır. Bütün bunları,  uzun yıllarda edindiğimiz tecrübelerimizi ve gelişen teknikleri takip ederek oluşturduğumuz güncel bilgileri karıştırarak size sunuyoruz.

Bu konuda belirtilmesi gereken bir başka önemli faktör şirket olarak sadece dijital pazarlama konusunda çalışıyor olmamızdır. İhracat yapılacak ülkenin gümrükleme işlemleri, ihracat yasaları ve kuralları konusunda size herhangi bir yardımımız olmuyor. Biz dijital pazarlama şirketi olarak çalışıyoruz.  İhracat brokerı şirketlerinin uzmanlık alanına giren ve onların yapması gereken işleri yapmıyoruz.

Biz size yetkin ve profesyonel olduğumuz dijital pazarlama alanında hizmet sunuyoruz

SEO 

Web sitesinin SEO’ya uygun hazırlanması işi tek başına dahi, önemli ve başlı başına derya gibi bir uzmanlık alanıdır. Bu hizmeti size en iyi şekilde sunuyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

İnsanların internet üzerinde en çok vakit geçirdikleri alanın sosyal medya olduğu bilinmektedir. Sosyal medya yöneticilerimiz ile sitenizin bu alanlarda görülmesini ve büyük bir tüketici kitlesine ulaşabilmesini sağlıyoruz.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Hazırlanan web sitesi ve diğer dijital reklamlarda kullanılan görselleri ve video içerikleri deneyimli kadromuz ile hazırlayarak internete yüklüyoruz. Görseller tüketiciye cazip gelerek onun siteye çekilmesi için en önemli araçlardır. Video ya da görsel içerikleri bir yerde dükkanınızın çarpıcı bir vitrini olması gibi de düşünebilirsiniz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Sitenize giriş yapan müşteriler sizin firmanız ve markanız hakkında bütün bilgileri yazılı içerikleri okuyarak öğrenir. Yazılı içerikler özellikle ihracat alanında tüketiciye hitap eden bir dilde hazırlanmalıdır. İş dili İngilizce olmasına rağmen tüketiciler genellikle kendi anadillerinde hazırlanmış sitelerde daha çok vakit geçirmektedir.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Tütün ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Bir yorum bırakın