Sosyal İmleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal imleme günümüzde birçok site sahibinin yaptığı teknik hit çekme işlemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal imleme doğru ve başarılı bir şekilde kullanıldığı takdirde kullanıcısına oldukça geniş imkan sağlayacaktır. Bu avantajlardan en önemlisi de hit arttırmadır. Planlamanız ve programlamanızın başarılı olması durumunda hızlı yol kat edebilir, sitenize kitlesel hitler alabilirsiniz. Bunun öncesinde sosyal imleme hakkında bilgilendirmeler yapmakta fayda var.

Sosyal imleme en kaba özetiyle; güçlü ve güncel bir web sitesinde var olan veya yeni eklenen içeriklerin, anahtar kelimeler ile kullanıcılar tarafından farklı sosyal kanalları kullanarak paylaşıp, farklı kullanıcıları da web siteye çekerek aynı içeriği paylaşabilmelerine olanak sağlayan bir backlink yöntemidir. Oldukça faydalı bir yöntem olan sosyal imleme yanlış kullanıldığı takdirde istenilen sonuçları alması mümkün değildir. Sosyal imlemenin mantığı temel olarak ‘’kazan – kazan’’ olarak da nitelendirilebilmektedir. Bu tarzda gerçekleşen paylaşımların işbirliği özelliği ‘’sosyal’’ kelimesinin erimde kullanıma açıklamaktadır. Sosyal imleme yapılmış herhangi bir sitenin sürekli güncel, özel kalacak, kullanıcı artışının zemini hazırlanacak ve arama motorları üzerinden değerli bir noktaya erişerek yükselecektir.

Küçük bir sosyal imleme örneği vermek gerekirse Twitter’ın bünyesinde bulunan ve popüler olan ‘’Hashtag’’ özelliği gibi anahtar kelime ile işaretlenerek etiketleme biçimi kullanmaktadır. Bu etikete olan ilgi ve paylaşım arttıkça bu siteler yükselecek ve kullanıcı trafiği artacaktır. Sosyal imlemenin temel mantığı bu şekildedir.

Sosyal İmleme Nasıl Yapılır?

Sosyal imlemeyi ne denli başarılı ve doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz sizler için o kadar avantaj olacaktır. İlk olarak sosyal mecralar için uygun olan web sitesi içeriklerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu içeriklerin ne denli özgün ve güncel olduğu başarınız ile doğrudan etkili olacaktır. Bununla birlikte kategori, sayfa ve ürünler de oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Hangi sosyal medya platformu üzerinden imleme yapacaksanız, o siteye üye olun. Üye olmanızın ardından içeriklerin altında veya üstünde olacak şekilde sosyal ağlara ilişkin çeşitli paylaşma butonları eklenir. Böylece sitenize gelen ziyaretçi beğendiği içerikleri çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaşabilme olanağına sahip olur.

Sosyal İmleme Hangi Sitelerden Yapılır?

Sosyal imleme yapmaya karar verdiğiniz takdirde her siteden yapmanıza gerek olmadığını bilmeniz gerekir. Temel olarak dev ve güçlü siteler üzerinden imleme yapmalısınız. Küçük ölçekte ve yerel sitelerden birkaç adım uzakta durabilirsiniz. Temel olarak amaç Facebook ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarının Google otoritesini kullanarak, sitenize hit çekmektedir. Bu yüzden hiti az olan ve güçlü olmayan siteler size fayda değil, zarar getirecektir. Aşağıda en popüler sosyal imleme siteleri hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

 • Pinterest
 • Digg
 • Reddit
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Delicious
 • Stumble

Dünyada en çok sosyal imlemelerin yapıldığı siteler bunlardır. Bilinmesi gereken önemli bir detay sosyal imlemenin yapılabileceği yüzlerce sosyal medya platformu bulunmaktadır. Sizler ne kadar fazla sosyal imleme yaparsanız o denli sitenize hit çekme ihtimaliniz ve geri bildirimleriniz artacaktır. Aynı zamanda web adresiniz değerli sitelerde geçeceği için Google’de önemi de artacaktır.

Sosyal İmleme Yapmanın Avantajları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sosyal imlemenizi doğru bir şekilde yaptıysanız oldukça verimli geri dönüşlere erişebilirsiniz. Sosyal imleme web adresini aktif tutmaktan tutun hit artmaya kadar geniş avantajlar sağlamaktadır. Fakat detaylı bir liste yapmak gerekirse, sosyal imleme avantajları şu şekildedir:

 • Web adresinizdeki içerikleri geniş kitlelere ulaştırabilme olanağını sağlar
 • Arama motorlarında imlemeler güçlü sitelerde olduğu için ilk sırlarda çıkar
 • Herhangi bir reklam parası ödemeden güçlü reklam yapabilirsiniz
 • Sosyal ağlar üzerinden sitenize kitlesel girişlerin olmasını sağlarsınız
 • Herhangi bir sınırlama olmamasından kaynaklı sınırsız imleme yapabilirsiniz
 • Sitenizin tanıtılması ve bilinmesi için oldukça önemli bir avantajdır

Genel olarak sosyal imlemenin avantajlarının bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Keza günümüzde birçok dijital işlerle uğraşan bireyler sosyal imlemeler yaparak para kazanmaktadır. Sizlerde bunların arasında olabilir ve dilediğiniz noktaya erişebilmenizi hızlandırabilirsiniz.

Bir yorum bırakın