Sitelinks Search Box Nedir?

Bu yazıda, Google’ın arama sonuçlarında kullanıcı deneyimini artırmak adına kullanıcılara sunduğu rich snippets çeşidi olan sitelinks search box nedir? ne işe yarar? web sitesine nasıl eklenir? sorularına cevap veriyoruz.

Sitelinks Search Box Nedir?

Sitelinks Search Box, Google arama sonuçları sayfasına etki eden ve Eylül 2014 tarihinde tanıtılan bir rich snippet türüdür. Sitelinks Search Box, site bağlantıları arama kutusu anlamına gelir. Google’daki arama sonuçlarında gösterilen bu arama kutusu, bir web sitesininde bulunan ürün ya da içerikleri arayabilmenize imkan sağlar.

Konuyu daha iyi anlatabilmek adına Google’da “N11” için yapılmış arama sonucunda, sitelinks search box örneğini aşağıdaki görselde paylaştım.

Sitelinks Search Box Web Sitesine Nasıl Eklenir?

Site İçi SEO çalışmaları esnasında web sitenize site bağlantıları arama kutusu eklemek için yapmanız gereken, schema.org web sitesine girip Microdata veya JSON-LD seçenkelerinden birini tercih etmek ve kendi web sitenize göre uyarlamak.

Aşağıda ikisi için de örnek şablonlar yer almaktadır.

JSON-LD Sitelinks Search Box

<script type=“application/ld+json”>

{

“@context”: “http://schema.org”,

“@type”: “WebSite”,

“url”: “http://example.com/”,

“potentialAction”: {

“@type”: “SearchAction”,

“target”: “http://example.com/search?&q={query}”,

“query-input”: “required”

}

}

</script>

Microdata Sitelinks Search Box

<div itemscope itemtype=“http://schema.org/WebSite”>

<link itemprop=“url” href=“http://www.example.com/”/>

<form itemprop=“potentialAction” itemscope itemtype=“http://schema.org/SearchAction”>

<meta itemprop=“target” content=“http://example.com/search?q={query}”/>

<input itemprop=“query-input” type=“text” name=“query”/>

<input type=“submit”/>

</form>

</div>

Sitenize gerekli kodu ekledikten sonra doğru çalışıp çalışmadığını test edebilmek için google structured data testing tool kullanabilirsiniz.

WordPress Sitelinks Search Box Eklentisi

Eğer web siteniz wordpress alt yapısına sahip ise bunun için de wordpress eklentileri bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak, bu eklentileri inceleyebilir ve sitenize ekleyebilirsiniz.

Sitelinks Search Box

PRyC WP: Google Sitelinks Search Box snippest

İçeriklerinizin rich snippets olarak görüntülenmeye uygun olabilmesi için, sayfalarınıza gereken özellikleri eklemeniz gerekir.

Ziyaretçilerinize araştırdıkları konularla ilgili ne kadar ayrıntılı bilgiler verirseniz sayfanızın değeri o kadar artar. Yani web sitenizdeki verileri anlamlı hale getirmeli ve arama amacına uygun sonuçlar vermelisiniz. Bu şekilde google sitenizi yukarılara taşıyacaktır.

Google bot tarafından sayfalarınız ne kadar sağlıklı taranırsa arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız o kadar kolay olacaktır.

Bir yorum bırakın