Sesli Arama (Voice Search) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sesli arama nedir ve nasıl bir kullanıcı deneyimi sunar, sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Sesli arama aslında son yıllarda hepimizin sıklıkla başvurduğu, akıllı cihazlarımızda, bilgisayarımız üzerinden gerçekleştirdiğimiz bir eylemdir. Herhangi bir konuda arama yapmak istediğimizde, klavye ile yazmak yerine konuşarak gerçekleştirdiğimiz bir yazı yazma türüdür. Cihazlarımızın mikrofonu yardımı ile aramak istediğimiz şeyi çok daha hızlı ve kolay yazabilmemizi sağlayan teknolojidir.

Seli Arama Nedir, Ne İşe Yarar?

Sesli arama, bir kullanıcının sadece cihaz kullanarak ve ses yardımı ile arama yapmasına izin veren sistemdir. Bu uygulamaya Google Sesli Arama sistemi örnek olarak verilebilir. Bu teknoloji sayesinde ellerinizi kullanmadan, sadece konuşarak, ses yardımı ile internette arama yapabilirsiniz. Bu teknoloji kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Herhangi bir işle uğraşırken aynı zamanda internette arama yapmanıza da olanak verir.

Sesli arama teknolojisi, günümüzde giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. Metin yoluyla yapılan aramalarda genellikle kısa anahtar kelimeler kullanılırken, ses yoluyla yapılan aramalarda genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılmaktadır. Mobil kullanımın giderek artmasıyla beraber sesli arama teknolojisi de gelişim göstermiş, kullanıcılarına birçok kolaylık sağlamıştır.

Sesli Arama Nasıl Kullanılır?

Hayatımıza kattığı pratiklik sayesinde son yıllarda en çok tercih edilen uygulamaların başında gelen sesli arama özelliği çok kolay kullanılır. Yandex ve Google gibi önemli arama motorları tarafından geliştirilen uygulamalar sayesinde, öğrenmek istediğiniz bir konuda sadece birkaç kelimeyi sesli söylemeniz yeterli oluyor. Hangi konuda arama yapmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken bunları sesli olarak söylemektir. Arama yapmadan önce genellikle mikrofon şekli olan tuşa basmanız ve önünüze getirmesini istediğiniz bilgilere dair kelimeleri söylemeniz gerekir.

Sesli arama araba gibi alanlarda bile kullanılmaya başlamış son derece önemli ve etkili bir teknolojidir. Sürüş esnasında bir konuda arama yapmanız gerektiğinde, trafiği aksatmadan ve araba sürmenize engel olacak herhangi bir hareket yapmanıza gerek olmadan istediğiniz konuda arama yapabilirsiniz.

Sesli Arama Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Sesli arama yapmak sizlere birçok önemli avantaj sağlar. Zaten bu tip uygulamaların son yıllarda giderek artış göstermesi ve uygulanmaya başlamasında, sağladığı avantajların büyük etkisi vardır. Sesli arama uygulamalarının genel olarak getirdiği avantajlar şöyledir;

  • Sesli arama özelliğinde kullanılan teknolojiler, geçmişteki aramalarınız ile yeni yaptığınız aramalar arasında bağlantı kurarak sizlere en iyi sonuçları veriyor.
  • Arka arkaya soru sorarsanız, yine bu iki soru arasındaki bağlantıyı bularak birbirleri ile ilgili sonuçları gösteriyor.
  • Kuşkusuz en önemli avantajlarından biri başka bir işle uğraşırken, aynı anda arama da yapabilmenizi sağlamaktır.
  • Sesli arama, yazarak aramaya göre çok daha pratik ve eğlencelidir.
  • Sesli arama teknolojisi, kişinin sadece o an aradığı kelimeyi değil aynı zamanda kelimenin devamında arama yapabileceği kelimeleri de anlamaya ve bunlar arasında bağlantı kurmaya çalışıyor.

Google Sesli Arama Yapmak

Google sesli arama sayesinde, arama motoru üzerinde yapmanız gereken pek çok işlemi konuşarak gerçekleştirebilirsiniz. Hem Android hem de İOS işletim sistemi olan telefonlarda kullanılan, ayrıca tablet ve bilgisayarlarda da yer alan bu özellik sayesinde gün içinde yapmak durumunda olduğunuz aramaları çok daha pratik hale getirebilirsiniz. Basit birkaç adımla Google sesli arama özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google sesli arama özelliği nasıl açılır?

Google sesli arama özelliğini açmak için hangi cihaz üzerinden kullanacaksanız oradan Google uygulamasını açın. Sağ üstte yer alan ses işaretine dokunun ve “Ok Google” ifadesinin altında yer alan Voice Match tuşuna dokunarak açma işlemini gerçekleştirin.

Mesaj mikrofonu nasıl açılır?

Mesaj yazmak ve arama motorları üzerinden mikrofonu kullanmak için, mesaj kısmında yer alan mikrofon işaretine basılı tutmanız yeterli olacaktır. Mikrofon tuşuna basılı tuttuğunuzda sesli arama aktif hale gelecektir.

Sesli arama neden tercih edilir?

Sesli arama daha pratik ve kolay olduğu için tercih edilir. Ayrıca geliştirilen teknolojiler sayesinde artık yaptığınız aramalar arasında kurulan bağlantılarla, arama yapmak çok daha kolaydır.

Bir yorum bırakın