Seo Nedir Nasıl Yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? adlı makalemizde sizlere Seo yu açıklayıp bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Seo Nedir ?

SEO Çalışması ( Arama Motoru Optimizasyonu ) - Astro Dijital Reklam Ajansı

Seo kelimesi ingilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Seo türkçemizde Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinir. Seo arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olan çalışmalardır. Arama motorlarında sıralamaya girmek için yapılan optimizasyon ve iyileştirmelere verilen genel bir tabir olan Seo site içi ve site dışı olmak üzere iki başlık altında incelenir.

Arama motorları listeleme yaparken matematiksel bir algoritma kullanırlar. Web masterler tasarlamış oldukları siteleri algoritmalara uygun halde tasarladıkları sürece olumlu sonuçlar almaktadır.

Seo’da amaç web sitelerinin daha fazla kitlelere ulaşması için google, bing, yandex gibi arama motorlarında üst sıralara, ön sayfaya taşımaktır. Bu amaç altında sitenin tekil hitini yükselterek satış ve hizmetini artırmaktır.

Seo’yu etkin olarak yapabilmek için tamamı ile doğal ve özgün olmak gerekmektedir. Eğer özgün ve doğal değilseniz başarı sağlamanız çok zordur.

Seonun günümüzde yaygınlaşmasının bir diğer sebebi ise internet ortamındaki pazarın gün geçtikçe büyümesi yer almaktadır.

Seo’ya neden ihtiyaç vardır ?

Seo arama botlarının(örümcek) sitemizi en iyi şekilde tarayıp arama motorlarına kolaylıkla üst sıralardan giriş yapmak için seoya ihtiyacımız vardır. Aksi halde internet ortamındaki payımızı rakiplerimize devrederek ticari tüm çabalarımız boşa gidebilir.

Seo’nun bana getirisi nedir ?

Sadece Türkiye’de arama motorlarında üst sıralara çıkarak rakiplerine karşı büyük üstünlük sağlayan binlerce firma vardır. Kurumsal firmalar bu iş için büyük bütçeler artırmakla birlikte Seo konusunda işinin ehli olan bir diğer kurumsal firmayı ya da Freelancer (serbest çalışan) insanları tercih etmektedir.

Alexa Dünya ve Türkiye sıralamanızı gösteren amazon.com işbirliği ile yıllardır hizmet veren popüler bir web sitesidir. Gelin Alexa’da Türkiye’nin en iyi web siteleri sıralamasına birlikte bakalım.

Türkiye’nin En İyi Websiteleri

Buradaki bilgilere bakarak günden güne, haftadan haftaya, aydan aya sıralamaların değiştiğini göreceksiniz. Kendini doğal yollar ile yenileyen ve sürekli aktif olan web siteleri her zaman üst sırayı hak eder.

Şunu belirtmeliyim ki yaptığınız iş google’da aranabilirliği olan bir iş ise kesinlikle seo optimizasyonu için profesyonellerden destek almalısınız.

Örneğin; Nakliye firmanız var işlerinizi büyütmeyi hedefliyorsunuz ama kitlelere ulaşamıyorsunuz. İnternet tam olarak sizin için bir velinimet. Google arama motorunda insanlar nakliyeye ihtiyaç duyduklarında “İstanbul Nakliye” yada “İstanbul nakliye firması” olarak arama yapacaktır. Bu iki kelime baz alınarak çalışma yapıldığı sürece siz en üst sıralarda çıkacaksınız ve insanlar sizi tercih edecekler. Makul fiyatlar vererek müşteri portföyünüzü genişletebilir daha çok kazan elde edebilirsiniz.

Seo’da önemli noktalar neresidir ?

Seo’da önemli noktalar popüler olmak ve doğallıktan geçmektedir. Arama motorları web sitenizde açıldığı günden bu güne kadar düzenli aralıklarla paylaşım yapılmış mı ? Doğal içerikler paylaşıp kendini sürekli yenilemiş mi gibi konuları ele almaktadır.

Seo Nasıl Yapılır ?

Seo doğallık ve popülarite’yi birleştirdiğinizde kendiliğinden ortaya çıkar. Önemli olan popülerlik ve doğallıktır.

Seo Popülaritesi nedir ?

Seo popülaritesi web dünyasında popüler(meşhur) olmaktan gelmektedir. Seo popülaritesi sağlayan kişiler tabiki de konunun uzmanlarıdır.

Arama motorları siteniz hakkında başka web sitelerinde yapılan tanıtım yazılarını, sitenin kurulduğu günden itibaren ziyaretçi sayısının artışını takip ederek buna karar vermektedir. Bu tür paylaşım kanalları ve doğal reklamlar arttıkça sitenizin popülaritesi artmaktadır.

Seo Doğallığı nedir ?

Seo doğallığı popülaritenin tamamı ile doğal olmasından gelmektedir. Yapılan paylaşımların doğallığı, sitenizin tanıtım yazılarının doğallığı olarak ele alabiliriz. İlerleyen süreçlerde sitenizi tanıtan başka birileride olduğu sürece arama motorları bunu yönetici bilgisi olmadan yapılan bir çalışma olarak algılayacak ve size zarar vermeyecektir. Anlayacağımız o ki kalıcı bir popülarite sağlamak istiyorsak doğallık şarttır.

Konuyu kısaca özetlemek gerekirse bir web sitesine sahipseniz ve seo çalışması yaptırmıyor iseniz inanın çok şey kaybediyorsunuz.

Seo hakkında sizlere aktarabileceğim bilgiler şimdilik bu kadar umarım sizlere faydalı olmuştur.

 

Seo kategorimize ulaşmak için linke tıklayın!

Bir yorum bırakın