Seo Görsel Optimizasyonu

İnternet kullanımının artması ile birlikte, internet bazı alanlarda sosyal bir pazara dönüşmüştür. Bunun en büyük nedeni bir çok bilgiye, tüketici yorumlarına ve alternatif ürünlere kolaylıkla ulaşma imkanıdır.

Bilinen mağazacılık sektörünün bir alternatifi haline gelmiştir.

14 SEO Uyumlu Görsel Optimizasyon Önerisi

e-ticaret ve seo için siteleri için görsel optimizasyon nedir ?

Görsel Optimizasyon Nedir ?

Müşteriler için bir ürünün görseli ne kadar kaliteli ve bağlam içerisindeki konumu ne kadar güzelse bir o kadar ilgi çekicidir. Ürünlerin satın alınma potansiyelini arttırır. Müşterilerin ürünleri satın alması da mobil arama motorları için ilgi çekici olur. Bu yüzden tüm e-ticaret siteleri için görsel optimizasyon fazlasıyla önemli bir duruma gelir.

Görsel Optimizasyon Neden Önemli ?

Fotoğraflar optimize edilerek arama motorlarında ilk önce onların görünmesi sağlanmış olur. Yine arama motorları için görsel öğeler kategorisinde optimize edilmiş bir fotoğraf en başlarda görülür ve böylece ürün arayan müşterinin ilgisini çekerek ürünü incelemesi doğaldır.

Görselleri optimize edilmiş bir online alışveriş sayfası çok daha çabuk açılır ve müşterilerin kullanımına hazır olur. Çünkü tüketici internet üzerinde gezinirken tahammülsüzdür. Sayfanın açılmasını beklemez. İnternet ortamında ilgilenidği ürünle ilgili bir çok alternatif mevcuttur, bir diğer siteye yönelir.

Bu durumda online mağazanın müşteri kaybetmesine neden olur. Daha kaliteli hizmet vermek için görsellerin optimize edilmesi gerekir.

Görseller Nasıl Optimize Edilir ?

Görseller için JPG, GIF, PNG gibi dosyalar kullanılır. PNG ve GIF’e göre JPG daha fazla renk skalasına sahiptir. JPG düşük kalite ve yüksek kalite gibi seçenekleri de bulunduğundan en çok tercih edilen görsel dosyadır. Online alışveriş sitelerine koyulan fotoğraflar, siteye fotoğrafları yükleyen kişi tarafından çekiliyorsa RAW formatını kullanmaları gerekir.

Böyle fotoğraflar orijinal olarak diğer görsel dosyaların uyguladığı gibi sonra sıkıştırma işlemine maruz kalmamış olur. Ve daha sonra istenilen şekilde renk, boyut gibi düzenlemelerde problem görülmez. Görseller kaliteli bir şekilde korunmuş olur.

 

 

Bir yorum bırakın