Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?

Şahıs Şirketi Nedir ?

Şahıs şirketi limited ve anonim şirketlerin kurulum süreçleriyle karşılaştırıldığı zaman çok daha hızlı ve az maliyetli şirket türüdür.Bireysel olarak vergi mükellefi olma anlamına gelir. Evin bir köşesi dahi şirket olarak gösterilerek kurulabilir.

Günümüzde geçmişe nazaran kurulumu daha da kolaylaştırılmıştır.Önceki yıllarda şahıs şirketi kurmak istediğinizde, adres gösterdiğiniz alanda bir tabela kaydı, demirbaş eşyaların bulundurulması, maliyecilerin yoklama süreçleri vs.. daha uzun süreçlerdi. Fakat yeni çıkan kararlarla bu işlemler maksimum basitliğe indirildi.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Gerekli Belgeler Nelerdir? | IdeaSoft

Şahıs Şirketi’nin Sunduğu Avantajlar

Diğer şirket türlerine göre kurulum ve işleyişe geçme süreçleri, evrak yoğunluğu, prosedürleri çok daha az ve kolaydır. Başvuru ve onay süreci çok hızlıdır.Maliyet açısından, gerek kurulum aşamasında, gerek ilerleyen zamanlarda aylık sabit giderler olarak bakıldığında minimum maliyetlerdedir.Yönetim ve kararlar açısından, ortaksız oluşu nedeniyle işleyiş daha çok daha hızlıdır.

Şahıs şirketi avantajlarına sabit giderler yönünden bakacak olursak,

– Muhasebe ücretleri diğer şirket türlerine göre daha uygundur,

– Gelir vergisi oranları kademeledir ve yeni başlayanlar için sirkülasyon daha az olacağını varsayarsak gelir vergisi oranı da düşüktür. Gelir vergisi kademelerine aşağıda değineceğiz,

– Defter tasdikleri ve diğer sabit giderler daha ekonomiktir.

Gelir Vergisi Kademelidir Ne Demek ?

Şahıs şirketleri %15 gelir vergisi oranı ile başlar, bu oran %35’e kadar yükselebilir. 12 bin tl gelire kadar %15 , 12 – 20 tl bin gelir arası %20 , 20 bin tl üzeri gelirlerde %35’e kadar çıkmaktadır. Tabi her ay sürekli 20 bin tl üzeri gelir elde ediliyorsa, limited şirkete geçiş yapmak daha mantıklı olacaktır.

*Bu oranlar için lütfen bir muhasebeciden teyit alınız. Oranlar koşullara göre de değişkenlik gösteriyor olabilir.

Şahıs Şirket Kurmak İçin Neler Gerekli ?

Yakınınız olan veya bir yakınınız önereceği muhasebeciye şahıs şirketi kurmak istediğinizi belirttiğinizde, sizi en hılı şekilde yönlendirecektir. Başvuru için gerekli olan bazı evraklar istenecektir.İkamet belgesi, nüfus cüzdanı, kira kontratı, imza sirküleri vs..Bu belgelerle vergi dairesine sizde başvuruda bulunabilirsiniz fakat cüzi bir ücret karşılığı bu işlemleri muhasebeciye bırakmanız hem zaman açısından hem işleyiş açısından çok daha rahat olacaktır.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Ne Kadar Maliyet Gereklidir ?

Muhasebe, imza sirküleri noter onayları gibi evrak ücretlerinin toplamı ortalama 650-850 tl arası değişkenlik gösterir. Tabi muhasebe ücretleri muhasebe bürosuna göre, bulunduğunuz bölgeye göre değşikenlikler gösterebilir.Sektörünüze göre, bağlı bulunduğunuz odalara kayıt olmanız gerekebilir. Bu kayıtların gerekip gerekmediği ile ilgili muhasebeciniz adım adım sizi yönlendirecektir.

Şahıs Şirketi İle E-Ticaret Yapmak

Şahıs şirketi kurarak e-ticaret sitesi işletebilirsiniz. E-Ticaret Paketleri arasından size en uygun olanını seçerek işe başlayabilirsiniz. E-Ticaret Sitenizi kurduktan sonra kontrol panelinden ürünlerinizi girmeniz ve sitenizi yayına hazır hale getirmeniz yeterlidir.Şahıs şirketi ile bankalardan sanal pos alabilir, kredi kartıyla satış yapabilirsiniz.

Veya bankalara yapacağınız sanal pos başvurusu yeni kurulan şirketler için biraz fazla prosedür gerektirdiği için, aracı ödeme sistemlerine başvururak bu süreci hızlandırabilirsiniz. İyzico , PayU , iPara, PayTr gibi aracı ödeme sistemleri tüm bankalarla anlaşmalı tek panel üzerinden size sanal pos hizmeti sunmaktadır ve aynı hafta içinde geneldi başvurunuz onaylanmaktadır.

Bir yorum bırakın