Pbn Nedir?

Kelime anlamı olarak Paravan Blog Ağı anlamına gelen PBN, temelde ana siteye link sağlayacak yan siteler oluşturulması ve bu yan sitelerin kendi aralarında ana siteye link vermesi işlemine verilen addır. Bu sistemde site sahiplere ana sitenin yanında yan siteler açar ve bu sitelere özgün içerik girerler. Bu içeriklerin özgün olmasına ve ana site ile alakalı olmasına dikkat edilir. Paravan site sayısı ne kadar çok ise üretilecek içerik ve maliyette o kadar artış gösterecektir.

Üretilen içerikler içerisinden verilen linkler hemen yan siteyi hem de ana siteyi besler. Bu sisteme başvurulan kişiler genellikle Google’a yakalanmamak için sitenin whois kayıt bilgilerini gizlerler. Siteler aynı sunucuna barındırılmaz, içerik ekleme tarihlerine dikkat ederler, aşırı linkleme işleminden kaçınırlar.

PBN Kurmak Mantıklı mı?

Paravan site ağına sahip olmak; aşağıda sıralayacağımız sebeplerden ötürü faydadan çok zarar sağlayabileceği için mantıklı değildir.

  • Maliyet

Her bir paravan site için ayrı ayrı domain, hosting, SSL sertifikası gibi harcamalar yapmanız gerekeceği için oldukça maliyetli bir yatırım olacaktır. Bu paravan sitelere yatıracağınız miktarın belki yarısından daha azını reklam giderlerine harcamanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

  • Zaman

Yine her bir paravan site için oldukça fazla zaman harcamalısınız. Kurulum aşamasından içerik paylaşımına ve karşılaşacağınız problemlerin çözümü için zamanınızın büyük bir kısmını harcamak zorunda kalabilirsiniz.

  • Yönetim

Bir sitenin yönetimini sağlamak oldukça zor iken birden fazla sitenin oluşturacağı zahmeti düşünebiliyor musunuz? Her bir sitenin bakımını ayrı ayrı gerçekleştirmek oldukça zor bir durumdur.

  • Google

Doğal bir şekilde link almaktan ziyade site ağı kurarak asıl sitenize link verdiğiniz Google tarafından anlaşılırsa siteniz kara listeye eklenecektir.

  • Site Kalitesi

Ön plana çıkarmak istediğiniz sitenin link aldığı siteler kaliteli olmalı ki arama motorları tarafından siteniz ön plana çıkabilsin. Aksi taktirde bu sitelerden link almanız faydalı olmayacaktır.

Yukarıda sıraladığımız sebeplerden ötürü; paravan site kurmak mantıklı değildir.

PBN Özel Bağlantılar & Paravan Ağlar Neden Kullanılıyor?

Son zamanlarda popülerliğini arttıran PBN özel bağlantılar veya bir diğer adıyla paravan ağlar, doğal bağlantı sağlayan ağlar arasında yer almaktadır. Daha çok e – ticaret sitelerinde kullanılan paravan ağlar hem blog yazımı hem de ticaret sitesi kurmayı sağlayan sistemler arasındadır. Ticaret yapılan siteler genellikle ürün ve kampanyalardan ibaret olduğu için yani katalog sitesi olduğu için blog konusunda uyumlu çalışma gösterememektedir. Bundan dolayı PBN adı verilen bloglar oluşturmak hem hedef kitleyi yakalama konusunda hem de ziyaretçi sayısını arttırma konusunda sitelere katkı sağlamaktadır. PBN ağlar aynı zamanda ürün ve alıcısını bir araya getirebilecek potansiyele sahip blog siteleri kurmanıza yardımcı olmaktadır.

PBN ağlar kurulurken birçok kişinin yaptığı hataların başında tek domain yönlendirmesi gelmektedir. PBN ağları bir domain üzerinden yönlendirmek hem sitenin domaini açısından hem de SEO açısından zararlı bir durumdur. Yine her içerik üzerinden link çıkışı yapan domainler de zararlı site kategorisine yakın durmaktadır. Paravan ağlar sayesinde kısa vade de ürünlerin satışını arttırmaya yönelik SEO çalışmaları yapılabilmektedir. Popüler E – ticaret sitelerinin vazgeçilmez yapılandırmaları arasında yer alan paravan ağlar için ayarlamaların da özenle yapılması gerekmektedir. Fazla link çıkışı, tek domain yönlendirmesi, içeriğin kalitesi gibi durumlardan dolayı sitenin zarar görmesi de mümkün hale gelmektedir. PBN özel bağlantılarını zamana yayarak güçlendirmenin uzun vade de büyük bir etkisi olmaktadır.

Paravan ağlar için ürün kalitesi ve içeriğin bağlantısı da önemli etkenler arasında olmaktadır. E – ticaret sitelerinde yer alan ürünlerin daha fazla kullanıcıya satılması konusunda ön plana çıkan paravan ağlar bu sayede hem site domainine hem de satışlara yönelik olumlu katkılarıyla bilinmektedir.

Bir yorum bırakın