Mobil Uyumluluk Kontrolü

Mobil uyumluluk kontrolü yaparak web sitenizin masaüstü kadar mobilde de kullanıcı deneyimi sahibi olup olmadığını test edebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların %65 i mobil kullanarak web sitesine ulaşmaktadır. Mobil ziyaretçi oranı masaüstü ziyaretçi oranının üstüne çıkmaktadır. Özellikle haber ve güncel makaleler yayınlayan sitelerde bu oranlar %75 e kadar çıkmaktadır. Web sitenizin mobil uyumlu olmaması kullanıcıları canından bezdirebilir sitede geçirdiği vakit düşerek tekrar girme olasılığını hepten kaybetmiş olur.

Şimdi iki sorunun cevabını bulmamız gerekiyor.

  1. Web sitem mobil uyumlu mu ?
  2. Web sitemin mobil uyumu sağlıklı mı ?

Mobil Uyumluluk Kontrolü için bir kaç test yapmamız gerekiyor.

Mobil Uyumluluk Testi linkine tıklayarak web sitesine giriş sağlıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrana http:// protokolü yada https:// protokolü ile başlayan web adresimizi yazıyoruz.

Testi Çalıştır butonuna bastıktan sonra kısa bir süre google botunun web sitemizi taramasını bekliyoruz. Daha sonrasında sonuçlar önümüze dökülüyor.

Benim gerçekleştirdiğim taramada Sayfa yüklenme sorunları çıktı detayına indiğimde sadece google reklamları ve facebook widgetinin buna sebep olduğunu gördüm pek önemsenecek bir konu olmadığını fark edince müdahalede bulunmadım.

Burdan kontrolü sağladıktan sonra web sitenin neresinde acaba ne hata var diye düşünebilirsiniz. Hemen bunun cevabını öğrenmek için Search Console Mobil Uyumluluk Testi kısmına giriş yapıyoruz ve mülk bölümünden web sitemizi seçiyoruz.

Google Search Console’da hesabı olmayanlar buradan hesap oluşturabilirler.

Mülkünüzü seçip web site arama konsolunu açtığınızı var sayıyorum ve anlatıma devam ediyorum.

Web Sitesi Mobil Uyumluluk Testi - Nasıl Yapılır? - TeknoXL

Search Console giriş sağlayıp mülk seçimi yaptıktan sonra Sol menüden Arama Trafiği sekmesinin altındaki Mobil Kullanılabilirlik ekranını açıyoruz.

Bu makaleyi yazabilmek için ay ortasında 2 makaleyi ayrı ayrı şekillerde bozmuştum. Google bunu ayın 18’inde fark etmiş ve hataları önümüze detayları ile dökmektedir. Üzerine tıkladığınızda hangi sayfada hata aldığınızı görebilirsiniz.

Bu ekrandan hatalarınızı sayfa, şekil bazlı tüm detayıyla öğrenebilir düzeltmeler sağlayabilirsiniz. Unutmayın web sitesinde ki en ufak ayrıntıya kullanıcılarınız takılabilir. Bu yüzden ziyaretçi kaybetmek kimse istemez.

Sadece düzeltmeler yetmez web sitemize mobil kullanıcıların ne hızla bağlandığını görüntüleyebilmek adına Google yine bize yardımcı olmuştur. Web Masterler için büyük kolaylık sağlayan bu sistem ile web sitenizin mobil sürümüne ait hızı ölçebilir, düzeltmeler için önerileri alabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Hız Testi web sitesine giriş sağlayıp linkimizi giriyoruz. Daha sonra karşımıza hız ve hatalarımız geliyor. Bu hataları göz önüne alarak düzeltmeler yapıp web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Web sitenizin mobil uyumluluk testini tamamlamış bulunmaktasınız. Umarım iyi sonuçlar almışsınızdır.

Seo Nedir? ile alakalı içerikler arıyorsanız linke tıklayın!

Bir yorum bırakın