Meta Tag etiketleri nedir ? Nasıl Yapılır ?

META TAG etiketleri nedir ? Nasıl Yapılır ? adlı makalemizde sizlere meta tag nedir ? meta tag nasıl uygulanır ? sorularını yanıtlayacağız.

Meta tag web sitenizin html kodları arasında aşağıdaki kodlar arasında yer alan bilgi etiket kodlarıdır.

Meta tag(etiket)lar arama motorlarını bilgilendirmek amaçlı kullanılır. Meta taglar sayfanızın başlığını kısa açıklamasını linkini hangi dilde kodlandığını ve yazı karakter biçiminin türünü dahi arama motorlarına bildirir. Gün geçtikçe arama motorları meta tagları pek umursamadan kendi teknikleri ile birlikte siteyi indexleselerde çoğu arama motoru meta etiketlerine önem vermektedir.

Sıklıkla kullanılan meta etiketleri sizler için aşağıda sıraladım ve nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştım.

Eğer wordpress kullanıyorsanız öncelikle sunucuda ki tema klasörünü açalım içerisinden header.php dosyasını masaüstüne indirip notepad ile açalım. Daha sonra CTRL+F kombinasyonu yardımı ile “</head>” kodunu aratalım. Bu koddan önce aşağıdaki kodları tek tek düzenleyerek girebilirsiniz.

Meta Etiketleri Nedir? SEO'ya Etkileri Nelerdir? - Türk SEM

Title

Title sayfa başlığı demektir. Arama motorlarında nasıl görüneceğinizi, Tarayıcının başlık kısmında içeriğinizin hangi isimle görüneceğiniz, Tarayıcı sık kullanılanlara eklendiğinizde başlığınızın ne olacağını belirleyen en önemli etiketlerden biridir.

Html olarak tasarlanmış web sayfalarında “<title></title>” etiketleri arasına başlığınızı girerek title oluşturmuş olursunuz. Eğer WordPress kullanıyorsanız yazı ve sayfalarınıza verdiğiniz isim otomatik olarak title kabul edilir. Bu yüzden işlem yapmanıza gerek yoktur.

Description

Sitenizin içeriğini tanıtmak için kullanılan en fazla 165 karakteri indexlenen bölümdür. Her sayfa ve yazılarınız için ayrı description girmeniz sizin karınıza olacaktır. Günümüzdeki arama motorlarının tamamı descriptiona dikkat etmektedir.

Ana sayfa için örnek vermek gerekir ise bizim sayfamızda “WordPress, Blog, Youtube, Seo, Teknoloji konularında bilgi paylaşımlarını bulabileceğiniz Türkiye’nin en güncel ve en trend blogunu ziyaret etmelisiniz.” şeklindedir.

Keywords

Keywords meta tag etiketi web sitenizin sayfalarının arama motorları tarafından indexlenmenizi kolaylaştırıyor. Büyük arama motorlarının son yaptığı açıklamalara göre indexleme oranlarına bir faydası dokunmadığı belirtiliyor. Biz yinede yapalım başka motorlara index sağlarız.

Keywords meta tag etiketi kodunda “seosoftware, seosoftware” kısmına kendi anahtar kelimelerinizi giriniz.

Robots

Robots meta tag etiketi arama motorlarını yönlendirmek için geliştirilmiştir. Arama motorlarının hangi sayfayı takip edeceğini ve indexleyeceğini siz belirleyebilmektesiniz. Bu sayede istemediğiniz sayfalarınız arama motorlarında gözükmeyecektir.

Robots meta tag etiketi kodunda yapabileceğiniz değişikler aşağıdaki gibidir.

“content=” kısmından sonraki index,follow etiketlerini aşağıdakiler gibi düzenleyebilirsiniz.

  • index belirtilen sayfayı indexle
  • noindex belirtilen sayfayı indexleme
  • follow belirtilen sayfayı takip et
  • nofollow belirtilen sayfayı takip etme

Content-Type & Charset

İçerik tipini ve içerik kod olarak yazı türünü göstermektedir. Bu meta etiketi girmediğiniz taktirde arama botları site içeriğini ISO-8859-1 gibi düşünüyor. Site içeriğiniz türkçe ise UTF 8 olarak tanımlatmak zorundayız.

Content-Type & Charset meta tag etiketi hiçbir değişiklik yapmamanızı tavsiye ederiz.

Content-Language

Content-Language meta tag etiketi sayfanızın hangi dilde yayın yaptığını içeriklerinizin hangi dilde yazıldığını belirtmektedir. Google için önemli bir meta etiketidir.

Generator

Site içeriğinin hangi tabanlı sistem ile oluşturulduğunu arama motorlarına söyleyen meta tag etikeketidir.

Genarator meta tag etiketinde “WordPress” yazan kısmı değiştirerek kendi sistem biriminizi yazabilirsiniz.

Refresh

Bu tag genellikle haber siteleri tarafından kullanılmaktadır. Sürekli içerik girilen siteler belirli saniye aralıkları ile tarayıcıya bu etiket sayesinde sinyal gönderir. Örneğin; 1 dakika, 30 saniye sonra yenile komutu verir.

Refresh meta tag etiketinde X koyulan yere saniye birimi girer iseniz işlem tamamlanır.

Eğer yenileme sonrasında sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek isterseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Author

Author meta tag etiketi web sayfasının içeriklerini ve web sayfasını üreten kişinin adını arama motorları ile paylaştığı bölümdür.

Author meta tag etiketinde “Ad & Soyad” yazan yeri değiştirebilirsiniz.

Viewport

Viewport meta etiketinin amacı web sayfanızın yükseklik ve genişlik ölçülerini mobil tarayıcıya bildirmek için kullanılır. Responsive (Mobil tasarım) tema kullananlar için vazgeçilmez bir meta etiketidir.

Revisit-After

Revisit-After meta etiketinin amacı web sayfanıza arama motorları tarafından gönderilen robotların bir daha ne zaman sitenizi ziyaret etmesi gerektiğini bildiren komuttur. Günde 1 yazı giriyor iseniz burayı “1 days” olarak ayarlayınız.

Copyright

Copyright meta etiketinin amacı web sayfasını oluşturan kişiyi göstermektedir.

Canonical

Yazdığınız içeriğe 2. bir link vermek isterseniz bu meta tag etiketini kullanmalısınız. WordPress kullanıyorsanız Yoast eklentisi bu istediğinizi kendisi otomatik olarak yerine getiriyor. Eklentiyi kurup daha sonra içeriği düzenleme alanına gelip canonical url kısmından baz almasını istediğiniz linki eklemeniz yeterli olacaktır.

Bunların yanı sıra internet üzerinde otomatik meta tag üreten web sayfaları vardır.

Google’dan “meta tag oluşturucu” veya “meta tag generator” diye aratarak bulabilirsiniz.

 

Diğer seo içerikleri için Seo Nedir? kategorimizi ziyaret edin!

Bir yorum bırakın