Landing Page Nedir, Nasıl Optimize Edilir ?

Açılış sayfası, bir kullanıcının Google Adwords reklamına tıkladıktan sonra ulaştığı web sitesine verilen addır. Genellikle bu sayfa, reklamın hedef URL’si ile aynı olmaktadır. Her reklam için bir hedef URL belirlersiniz. Google’ın politikaları gereği açılış sayfası ve görülen URL aynı web sitesinde olmalıdır. Diğer bir deyişle aynı alan adını içermelidir. Bunun aksi bir durumunda reklamlarınız onaylanmaz ve yayınlanmaz.

Açılış sayfa deneyimi, bir anahtar kelimenin kalite puanlarını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Açılış sayfası deneyimini gösteren bazı faktörler vardır. Bu faktörler, sayfada verilen bilgilerin ne kadar yararlı olduğu, kullanıcıların sayfada ne kadar kolay gezebildiği, alaka düzeyi, sayfada kaç tane bağlantı olduğu ve benzeri faktörlerden oluşmaktadır.

Landing Page Nedir?

Açılış sayfası, ziyaretçilerin bir linke tıkladıklarında karşılaştıkları sayfa olarak tanımlanmaktadır. Trafik kaynağı olarak belirtilen bu sayfalar, reklam çalışmaları açısından da önem arz etmektedir. Açılış sayfaları çok sayıda parçadan oluşmaktadır ve her bir parçanın ayrı ayrı önemi vardır. Bu parçalar, kullanıcılara farklı farklı mesajlar vermektedir. Bu nedenle her bir parçanın kusursuz ve düzgün bir şekilde optimize edilerek en uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Optimize edilmez ise hedeflenen dönüş oranlarına ulaşmak zor olacaktır.

Peki, açılış sayfaları neden önemlidir? Bu sorunun yanıtı çok çeşitli olmakla beraber liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

Açılış sayfaları AdWords kampanyaları açısından önemlidir. AdWords, para verilerek yapılan reklam kampanyalarından farklı olarak çalışmaktadır. Bu sistemde kelimeler arasında yoğun bir talep ve rekabet vardır. Üst sıralara çıkmak tamamen teklif ve içerik kalitesine bağlıdır. Kalite açısından en önemli faktör açılış sayfaları olmaktadır.

Eğer bir ziyaretçi sitenizi tıklıyor ve açılış sayfası dışında başka bir yerde kalmıyorsa AdWords açısından harcadığınız paranın boşa gittiğini söylemek yanlış olmaz. Bu durum kalite puanınızın düştüğünü de göstermektedir. Açılış sayfalarının AdWords açısından önemi göz önüne alındığında kusursuz bir açılış sayfasına sahip olmanız gerekmektedir.

Açılış sayfaları SEO açısından da önem arz etmektedir. Açılış sayfalarının SEO bakımından önemini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Açılış sayfaları, SEO açısından sitede kalma sürelerini belirlemektedir.
 • Satış oranları konusunda belirleyici bir unsurdur.
 • Hemen çıkma oranları konusunda da belirleyici bir unsurdur.
 • Dönüşüm oranları konusunda belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Açılış sayfaları, diğer sayfalar açısından bir referans niteliğindedir.

Açılış sayfalarının sosyal medya reklamları açısından da önemi bulunmaktadır. Sosyal medya reklamları ve AdWords reklamları hedef kitle bakımından birbirinden ayrı olarak nitelendirilmektedir. AdWords reklamlarında kullanıcılar linke tıklayarak başka bir siteye yönlendirilirler. Sosyal medya reklamlarında ise tıklama yapan kullanıcının davranışı bundan daha farklı olmaktadır. Kullanıcının asıl amacı bir bağlantıya tıklamak değildir. Sosyal medya hesabına vakit geçirmek ve kontrol etmek amacıyla giriş yapmaktadır. Bu noktada doğal olmayan ve doğal olan şeklinde iki süreç karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcın herhangi bir sebeple sosyal medya hesabına giriş yapması doğal süreci ifade etmektedir.

Doğal olmayan süreç ise reklam kampanyaları ile alakalıdır. Bu noktada kullanıcıyı ikna edip siteye yönlendirmek daha zor olmaktadır. Açılış sayfası, kullanıcıyı ikna etmek açısından önemli olmaktadır ve ikna edici bir açılış sayfası düzenlemeniz gerekmektedir.

Landing page ne işe yarar?

Hemen hemen her işimizi internet üzerinden yapabildiğimiz günümüz dünyasında başvurduğumuz ilk kayağın internet sayfaları olduğu kuşku götürmez bir gerçektir. Hal böyle iken, işe tüketici gözü ile değil de sayfayı yaratan veya oluşturan kişilerin gözü ile bakmak istediğimizde ise karşımıza bazı terimler ve hususlar çıkmaktadır.

“Landing page” dediğimiz sayfalar ise bu terimlerden başlıcalarından biridir. Peki, bu Landing page ne işe yarar. Gelin isterseniz işe bu terimi veya ifadeyi tanımakla başlayalım.

Landing page genel bağlamda, dijital pazarlama dünyasında var olan web sitelerinin çeşitli amaçlar ile ziyaretçi çekme, toplama ve kendilerini tanıtma fırsatlarını yakalamayı hedefledikleri vitrin mahiyetindeki sayfalardır. Bununla beraber, ne işe yaradığı ise tamamen sayfanın açılma amacına bağlıdır demek yanlış olmayacaktır.

Öte yandan, dijital pazarlama döngüsünün bel kemiği niteliğinde olan “Landing page” hedef pazardaki kullanıcılara, tanıtmak istediği ürün veya hizmet hakkında bilgi vermek, potansiyel müşterileri nihai müşteriye dönüşümleri sürecinde bilgi ve desteği sağlamak ve son olarak da satın alma sürecinde yaşanan veya yaşanması muhtemel sorunların tümünün ilk çözüm merkezi olmayı amaçlayan bir sayfa niteliği taşımaktadır.

Özetlenecek olursa, doğru ve özgün içerik, hedef odaklı tasarım, mobil ve diğer cihazlara uyumluluk gibi temel web niteliklerine sahip olan bir “Landing page” tüketicilere form doldurtma, reklam ve tanıtım yapma, her hangi bir konuda bilgi vermeye yarayan ana site ile bağlantılı sayfalardır.

Landing Page Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Açılış sayfaları farklı parçalardan oluşmaktadır. Açılış sayfalarının nasıl optimize edileceği de parça parça anlatılacaktır.

 • Başlık

Başlıklar, optimizasyonun temel parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir bağlantıya tıklayıp siteyi ziyaret eden kullanıcının doğru sayfada olup olmadığını belirlemektedir. Açılış sayfasında yer alan başlıklar içeriği okumaya teşvik edici ve ikna edici bir şekilde hazırlanmalıdır. Başlıklar, sayfa başlığı ile aynı olmamak zorundadır. Bunun yerine arama potansiyeli yüksek olan kelimeleri başlık olarak seçebilirsiniz. Bu sayede açılış sayfanız daha ikna edici, erişilebilir ve içeriğin devamını okumaya teşvik edici olacaktır.

 • Harekete Geçirici Mesajlar (Call To Action)

Hedeflediğiniz amaca ulaşmak için aracı olarak harekete geçirici mesajları kullanabilirsiniz. Ayrıca bu mesajlar uygun bir içerik ile desteklenmelidir. Ziyaretçiler bu sayede hedeflemiş olduğunuz bir sonraki aşamayı gerçekleştirecektir. Bu mesaj türüne sadece açılış sayfasında değil, aynı zamanda tüm sayfalarda da yer vermelisiniz. Bu sayede dönüşüm oranları yükseliş gösterecektir. Fakat birden fazla unsurun bir arada aynı anda kullanılmasıyla başarı elde edemeyebilirsiniz. Bu durum dönüşüm oranlarını artırmak yerine kullanıcılarda kafa karışıklığına sebebiyet verebilecektir. Sayfalarınızda yer alan harekete geçirici mesajları basitleştirerek ön plana almanız daha faydalı olacaktır.

 • İçerik

Ziyaretçiler genellikle karışık olmayan sayfaları severler. Bundan dolayı açılış sayfasında fazla karışık içeriklerin yer almaması gerekmektedir. Mesajı doğru ileten, kullanıcıların kafasını karıştırmayan, akıcı içeriklere yer vererek verim elde edebilirsiniz. Özellikle reklamlarda bilgi sınırlı, içerik etkileyici olmaktadır. Kullanıcılar daha fazlasını görmek istediklerinde bu bağlantıya tıklayarak farklı sayfalara gitmektedir. Açılış sayfalarında da bu yöntemi kullanarak fazla içerik oluşturabilirsiniz. İndirim, kuponlar gibi kullanıcıların direkt görmek isteyecekleri unsurları da açılış sayfasına ekleyebilirsiniz.

 • Formlar

Yapılan araştırmalara göre formlar, dönüşüm oranlarını olumsuz etkilemektedir. Açılış sayfasında yer vereceğiniz formlarda olabildiğince az bilgi talep etmelisiniz. Kullanıcının ihtiyacı olmayan gereksiz seçenekleri formdan çıkarabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı müşteriye dönüşebilir ve satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

 • Tasarım

Açılış sayfalarının en temel parçalarından birisi de tasarımdır. Tasarım, ayrıca dönüşüm oranları üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Kullanıcıları hedefleyen bazı psikolojik faktörlere tasarımda yer vermeniz, açılış sayfası açısından olumlu bir eylemdir. Örneğin açılış sayfalarında yer alan tasarımlarda insan ya da insanların yüzüne mutlaka yer vermelisiniz. Bu faktör ayrıca kullanıcıların ürün satın almasını da sağlamaktadır.

Bunların haricinde açılış sayfalarında bazı zıtlıklara yer vermeniz gerekmektedir. Örneğin hâkim olan renk mavi ise tam zıttı renkleri kullanarak harekete geçirici mesajları verebilirsiniz. Sadece harekete geçirici mesajlarda değil, hangi unsuru ön plana çıkarmak istiyorsanız o unsurda zıtlıklara yer verebilirsiniz. Kullanıcılara sonraki aşamaları yön okları sayesinde de göstererek tasarımı farklılaştırabilirsiniz.

 • Ölçüm

Açılış sayfaları ve diğer sayfaların performansını ölçmek için çift yönlü testler uygulayabilirsiniz. Bunun için iki farklı açılış sayfası oluşturmanız gerekmektedir. İki farklı tasarımı da kullanıcılara farklı zamanlarda sunabilirsiniz. Zaman içerisinde hangi tasarımda hedeflerinize ulaştığınızı ölçümleyerek bu tasarımı kullanabilirsiniz. Bu sayede ne yaparsanız başarı sağlayacağınızı ölçümlemiş olacaksınız. İki farklı modelde sayfa yapısını, fontları, anahtar kelimeleri, içeriğin genel yapısını değiştirerek çift yönlü test uygulayabilirsiniz.

 • Rakip Analizi

Bütün bu unsurların yanı sıra, açılış sayfası optimizasyonunda rakip analizi de önemli olmaktadır. Rakiplerinizin açılış sayfalarını takip ederek, kendi açılış sayfanızla onların açılış sayfasını kıyaslayarak, fırsatları ve farklı unsurları tespit edebilirsiniz. Bu, başka bakış açılarını görmeniz açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Öte yandan rakiplerinizin uygulamış oldukları olumlu metotları siz de uygulayabilir, rekabete katılabilirsiniz.

Landing Page Optimizasyonu İçin Bazı İpuçları

Bütün bu unsurların yanında kullanıcılara daha iyi deneyim sunabilmek için de optimizasyon yapılmaktadır. Bu ipuçlarını liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İnsanların ürününüze ya da hizmetinize neden ihtiyaç duyduklarını, ürün ya da hizmetin faydalarını mutlaka anlatın.
 • Ürün ya da hizmet hakkında ne kadar içerik yazarsanız yazın, videolar kadar etkili olmamaktadır. Bu nedenle ürün ya da hizmet hakkında video çekmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Kullanıcılar, çoğu bir anda ekrana çıkan pop-up’lardan nefret etmektedir. Bu nedenle pop-up kullanmayın.
 • Kullanıcılar genellikle 5 saniye içerisinde girmiş oldukları web sitesinin amacını anlamaktadır. Arkadaşlarınızdan birine web sitenizi açması için rica edin, aklında neler kalmış bunu öğrenin. Böylelikle sitenin anlaşılabilir olup olmadığını anlamış olacaksınız.
 • Ödeme yapmak için gereken adımlar genellikle kullanıcılar için tam bir kâbus olmaktadır. Bu nedenle sitenize tek tıkla ödeme özelliği eklemenizde büyük fayda var.
 • Tek tık ile ödeme gerçekleştiremiyorsanız satın alma adımlarını kısa tutmalısınız. Böylelikle kullanıcılar bir ürünü daha satın alma aşamasındayken bırakmaz, vazgeçmezler.
 • Açılış sayfanızda ürünler ile ilgili olarak sık sorulan sorular köşesi ekleyin. Böylelikle akıllarında soru işareti kalmış müşterilerin bu sorularını ortadan kaldırabilişini.
 • Telefon numaranızı görünür bir yere koyun ve canlı chat özelliğini aktif edin.
 • Tarayıcı testlerini yaparak sayfaların düzgün ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olun.
 • Sayfa açılış hızlarını mutlaka düşürmeniz gerekmektedir. Unutmayın, geç açılan bir siteyi müşteriler beğenmez.
 • Açılış sayfalarının kullandığınız reklam metinleri ile ve anahtar kelimeler ile alakalı olduğundan emin olun. Değil ise alakalı hale getirin.
 • E-ticaretin en büyük dezavantajlarından birisi kullanıcıların o ürüne dokunamıyor oluşudur. Açılış sayfalarınıza ürünle ilgili yüksek çözünürlüklü fotoğraflar koyarak bu sorunu kısmen de olsa ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kayıt ol, başla, git, gönder gibi butonları A/B testleri ile optimize ederek en uygun hale getirin.
 • Kullanıcılardan sadece size lazım olan bilgileri istemeniz gerekmektedir. Fazla bilgi istemeniz halinde dönüşüm oranları bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
 • Kullanıcılara fazla soru sormamanız gerekmektedir.
 • Formun inputları arasındaki mesafeyi oldukça kısa tutmaya çalışın. Mesafe uzadığında form da uzayacağı için bu formu doldurmak kullanıcılara zor gözükebilir.
 • Aksiyon sağlayıcı kelimeleri hem başlıkta hem de metnin içerisinde mutlaka geçirin. Bunun yanında kısa metinler ve etkileyici başlıklar kullanın.

Bir yorum bırakın