Kredi Kartı İle Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternet alışveriş yapmak keyifli olduğu kadar yanında bir çok tehlikeyi de beraberinde getirdiği açıktır. Hiç şüphesiz bunlardan en önemlilerinin başında kredi kartı bilgilerinin güvenliği geliyor.

Alışveriş yapmadan önce ürün satın almayı düşündüğümüz internet sitesini güvenlik açısından öncelikle kontrol etmeliyiz. Bunun için bazı basit adımları izleyebiliriz.

Bu basit adımları şöyle sıralayabiliriz;

SSL Sertifikası Kullanımını Önemseyin

İnternetten alışveriş yaparken öncelikle online alışveriş gerçekleştireceğimiz web sitesinin  https//: yüksek güvenlikli SSL Sertifikası kullanıp kullanmadığını kontrol etmek.

Tarayıcınızın adres satırında bulunan alanda en sol kısımda “Bağlantı Güvenli” ibaresini görebilmeliyiz.

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcısını Kontrol Etmeyi Unutmayın

Ürünü satın alacağımız site, kullanıcı arayüzü ile ilk girişte sizlere zaten sahip olduğu görünümle güvenli olup olmadığı yönünde ufak bir ipucu verebiliyor. Bunu anlayabilmek adına tasarımı genel yapısı ile kısa bir incelemeden geçirebilirsiniz.

Özellikle kullanıcı deneyiminden uzak ve profesyonel olarak görsellerin hazırlanmadığı ve baştan savma olarak hizmet veren siteler genel olarak “en güvenli alışveriş siteleri” kategorisinde pek yer almaz.

Güvenilir E-Ticaret Siteleri tasarımsal anlamda genel olarak kullanıcı alışkanlıkları büyük önem verirler.

Mesela sektör liderlerinden örnek verecek olursak: hepsiburada.com , gittigidiyor.com gibi siteleri bu konuda örnek verebiliriz.

Ayrıca altyapı sağlayıcısı IdeaSoft, Ticimax, T-Soft gibi profesyonel e-ticaret yazılım altyapı sağlayıcılardan bir hizmet alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak e-ticaret sitelerinin en alt kısımlarında hizmet almış oldukları firmaların bağlantılarını (linklerini) görebiliriz. Örn IdeaSoft Yazılım altyapısı kullanan bir e-ticaret sitesinde şu ibareyi görebiliriz;

“Bu site, IdeaSoft® – Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.”   bu ibareler genel olarak hizmet sunan e-ticaret altyapı sağlayıcı firmaların tanıtımını içermekle birlikte alışveriş yaptığınız internet sitesinin güvenilir bir e-ticaret sitesi olduklarını da gösterir. Çünkü hizmet sağlayıcı firmalar 7/24 online alışveriş yazılımı üzerinde muazzam bir güvenlik programı uygulamaktadırlar. Hacklenmesi yada kredi kartı bilgilerinizin çalınması neredeyse imkansızdır.  Çünkü tüm eticaret siteleri ilave olarak 256 bit SSL Sertifikası ile koruma altında tutulmaktadır.

Kredi Kartı Bilgilerinizi Alışveriş Sitelerinde Saklamayın

Bir internet sitesi üzerinden yapacağınız alışverişlerde “Bir sonraki alışveriş için kredi kartı bilgilerimi sakla” gibi e-ticaret sitelerinin öneri olarak sundukları bu tavsiyeyi pek uygulamanızı önermiyoruz.

Bu e-ticaret sitelerinde oluşabilecek bir güvenlik zafiyetinin ortaya çıkarabileceği bir sorundan ziyade sizlerin mail yada o e-ticaret sitelerine girişte kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizin hacklenmesi (hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirilmesi) durumunda karşılaşabileceğiniz zararın sizlerde oluşturabileceği kötü tramvanın önüne geçmiş olacaktır.

Bu sebeple kredi kartı gibi önem arz eden kullanılabilir kişisel hesaplarınızın gizliliğine önem vermeniz en doğru tercih olacaktır.

Her ne kadar sık sık alışveriş yaptığımız sitelerin mobil uygulamalarında bunu yapıyor olsak ta unutmamalıyız ki mobil uygulamalarında açığı olmaktadır. Bu güvenlik açıkları sayesinde casus yazılımlarla kişisel verilerin özellikle mobil üzerinden kopyalanması / çalınması web üzerinde yapılabilecek aksiyona göre daha kolaydır.

Bir oyun yada bir programcık indirdiğinizde bunun ne kadar güvenli olduğunu bilemediğimiz için sonradan bizleri masum gibi görünen bu uygulamalar üzebilir. Arkaplan da sizlerden habersiz telefonunuz üzerinden veri alışverişi yapabilmektedirler. Bunu maalesef çoğu zaman farkedememekteyiz.

E-Ticarette 3D Güvenli Alışveriş Tercih Edilmelidir

E-Ticaret sitelerinden kredi kartı ile alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli detay alışveriş aşamasında ödeme onayı sürecinde kullanacağınız SMS yada Mail Onayıdır.  Telefonunuza gelen SMSin çok değerli olduğunu unutmayın. SMS Onayı yani 3D Güvenli alışveriş seçeneği ile alışveriş yapmak öncelikli amacınız olsun.

3D Güvenli alışveriş seçeneği olmadan kredi kartınız ile alışveriş yapmayın. Ürün satın alırken sepetinizdeki siparişlerin ödeme işlemini “3D Güvenli alışveriş ile ödeme yap” seçeneğini seçerek yaptığınızda telefonunuza bir SMS gelir ve siz o doğrulama kodunu siteye girdiğinizde sipariş işlemi başarıyla tamamlanmış olur.

SMS girilmeden sipariş işlemi tamamlanamaz. Dolayısı ile 3D Güvenli alışveriş bir eticaret sitesinde olmazsa olmazlar arasında ilk tercihiniz olmalıdır.

WhatsApp Üzerinden Kredi Kartı Bilgilerinizi Paylaşmayın

Bir ürünü çok beğendiğiniz ve ürünü beğendiğiniz eticaret sitesinin anasayfasında bulunan whatsapp iletişim numarası üzerinden satıcı ile yazışmaya başladınız. Kredi kartı ile alışveriş yapmamış kullanıcılar başta olmak üzere aldatıcı yada yanıltıcı tekniklerle sizlerden whatsapp üzerinden kredi kartı bilgilerinizi talep ederek alışveriş işleminizi gerçekleştirebileceklerini söyleyen kimselere itibar etmeyiniz.

Böyle kimseleri çekinmeden gerekli kolluk kuvvetlerine ihbar edebilirsiniz. Bu tip işlemler yasal olmamakla birlikte aynı zamanda hırsızlık yada dolandırıcılıkla sonuçlanabilecek durumların başında gelir. Buna özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Whatsapp üzerinden sizlerden kredi kartı yada kişisel bilgilerinizi talep eden alışveriş sitelerinden uzak durmanızda fayda var.

Telefon Üzerinden Kredi Kartı Bilgilerinizi Paylaşmayın (Sanal Pos)

Kredi kartı bilgilerinizi ürün satın alacağınız firmalar tarafından telefon üzerinden talep edilmesi durumunda bu işlemi yapmamanızı öneriyoruz. Genel anlamda kredi kartı bilgilerinizi 3. tekil şahıslara kendi ellerinizle vermiş olursunuz.

Bir internet sitesinden alışveriş yaparken siparişlerinizi sepete ekleyip bir destek almanız durumunda sizin aramanız yada firmanın sizi o an araması durumunda kesinlikle kişisel bilgilerinizi yada kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayınız.

Site üzerinde sadece teslim alan ve teslim edilecek adresi belirtmeniz ve 3D Güvenli Alışveriş SMS Şifre Onaylı alışveriş her zaman ilk tercihiniz olsun.

Bir yorum bırakın