Kaliteli Web Sitesi İçeriği Oluşturma

Kaliteli web sitesi içeriği oluşturma bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yükselmesi için en önemli koşuldur. İnternet siteleri için içerikler olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Bu içeriklerin özellikle kaliteli olması, sade, basit ve anlaşılabilir olması önem arz etmektedir. Bu yazımızda kaliteli içerik oluşturma hakkında bazı bilgelere liste şeklinde değineceğiz.

Kaliteli Web Sitesi İçeriğinin SEO’ya Katkısı

Kaliteli içerik SEO çalışmalarının temelini oluşturan bir unsurdur. Bir web sitesinin arama motorları ile uyumlu hale gelmesi ve üst sıralara çıkabilmesi için içeriğe ihtiyaç vardır. Bu içerikler kullanılacak olan anahtar kelimelerle birlikte, Google gibi arama motorları o sitenin kullanıcı için uygun olup olmadığını kontrol eder ve web sitesinin üst sıralara taşır. Bir web sitesinde yayınlanacak olan içeriklerin önemli kriterleri yerine getirmesi ve bu kriterler doğrultusunda oluşturulmuş olması gerekir. Bu sayede SEO çalışmalarına %100 katkı sağlayacak ve daha da önemlisi web sitesinin üst sıralara çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Kaliteli Web Sitesi İçeriği İçin 10 Unsur

Kaliteli web sitesi içeriği bazı koşullar yerine getirmeli ve daha da önemlisi bazı unsurlara sahip olmalıdır. Öncelikle kaliteli içerikler için bir plan yapmanız gerekmekte ve bu plana harfiyen uymanız gerekmektedir. Bu şekilde kullanıcı deneyimini arttırabilir, kaliteli içerikler üretebilirsiniz. İçerikleriniz bilgi verici ve eğitici bir şekilde olmalıdır. İçi boş bir içeriği kimse okumaz ve bu durum siteniz için bir olumsuzluk teşkil edecektir. Kaliteli içerik için gerekli olan 10 unsur şu şekilde listelenmektedir.

1) Konuyu Seçin

İçeriğiniz eğitici bilgiler içermelidir. Bu noktada kendinizi kullanıcı gibi düşünerek bazı sorular sorun ve cevaplara içerikte yer verin. Bu şekilde kullanıcı deneyimini maksimize edebilirsiniz. Daima kullanıcıların çıkarlarını gözetmek zorundasınız. Kendinizden emin bir şekilde yazarak kalite düzeyini arttırabilirsiniz. Unutmayın, bu içerikler, markanızı ilk defa duyan kişilere ve mevcut kişilere yazılmaktadır.  Bir konu hakkında yazarken o konudan bazı özel cümleler seçin ve bu cümlelere içeriğinizde yer verin. Bu şekilde kaliteli bir konu seçerek içerik kalitesini en yüksek düzeye ulaştırabilirsiniz.

2) Anahtar Kelimeleri Araştırın

Anahtar kelimeler, içeriklerin olmazsa olmazları arasındadır. Kullanıcıların hangi konu hakkında hangi anahtar kelimeler ile aramalar yaptıklarını belirleyin. Google Trends sizin için iyi bir araç olabilir. Bu şekilde trendleri belirleyebilir, içeriklerinizi ona göre oluşturabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime bulmanıza yardımcı olarak zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimeler ile içerikler üretin. Anahtar kelimeleri içerikte dengeli olarak ve toplam kelime sayısının %2 veya %3 ‘ünü geçmeyecek şekilde düzenlemeye özen gösterin. İçerikleri anahtar kelime ile doldurmak gibi bir hataya düşmeyin. Arama motorları bu durumu kolay bir şekilde algılamaktadır. İçeriğinizde anahtar kelimeleri sıklıkla geçirmek değil, hedef kitleye ne kadar hitap edebildiğiniz önemlidir.

3) Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Oluşturun

Üç veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak tanımlanmaktadır. Bu, uzun bir arama olduğundan dolayı daha hedefli ve özel bir sonuç listesi çıkaracaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak arama yapan kullanıcının kafasında zaten belli şeyler oturmuştur. Geriye nokta atışı yapacak içeriği üretmeniz kalmaktadır. Uzun kuyruklu kelimelerden gelen ziyaretçilerin etkileşim ve dönüşüm oranları daha yüksek olmaktadır. Bu sayede web sitenize doğru trafiği çekmiş olursunuz.

4) Çalışan Bir Başlıkta Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeyi Genişletin

Ziyaretçilerin ana odak noktası başlık olmaktadır. Bu nedenle başlık ilgi ve dikkat çekici olmak zorundadır. Örneğin sadece “Sosyal Medya” başlığı yerine “2020 Yılının En İyi Sosyal Medya Hesapları” benzeri bir başlık daha ilgi ve dikkat çekici olacaktır. İdeal başlıklar uzunluk olarak 60 karakterden oluşmaktadır. Twitter’da ise bu durum 8-12 karakter arasına indirgenebilmektedir. Facebook’ta 12-14 karakter arasında yer almaktadır. Google arama sonuçları genellikle başlıkların 50-60 karakter arasını görüntülemektedir. Bu nedenle kendinizi bu karakterler arasında başlıkta iyi ifade etmek zorundasınız.

5) URL Kısaltın

URL ile başlığın tam olarak eşleşmesi gerekmemektedir. Bunun yerine URL’yi özetleyici bir biçimde, sayfanın ne hakkında olduğuna dair bilgi verecek şekilde kısaltmak daha mantıklıdır. URL’lerde yıl veya benzeri rakamlar kullanmamaya özen gösterin. Bu sayede ilerleyen zamanlarda URL güncellemesi yapmanız gerekmez.

6) Resimlerde Alt Etiket Kullanın

Arama motorları resimleri insanlar gibi görememektedir. Bu nedenle resmin ne hakkında olduğu bilgisini alt etiketlerden almaktadır. Uygun alt etiketler kullanabilirsiniz. Bu şekilde içeriklerinizdeki görseller Google görseller bölümünde görünebilmektedir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını alt etiket olarak kullanabilirsiniz.

7) Meta Açıklamanızı Çekici Bir Şekilde Oluşturun

Meta açıklamaları, kullanıcılara kısa bilgiler vermektedir. Meta açıklaması en fazla 150-160 karakter arasında olmaktadır. Bu karakterlerden daha uzun şekilde yazılan metalar büyük ihtimalle yarıda kesilecektir. Meta açıklamaları SEO çalışmalarını da etkilemektedir.

8) İçeriğinize Bağlantılar Ekleyin

İçeriklerinize her geçen gün daha fazla ziyaretçi geleceğinden dolayı, trafiği iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. İçeriklerinizde bağlantılar vererek yararlı olduğunuz bağlantıları paylaşın. Sitenize ziyaretçi çekmek ve ziyaretçilerin güvenini kazanmak zaman almaktadır. Verdiğiniz bağlantılar, içeriğinizi destekler nitelikte olmalıdır. Bu, katkı verici bir şekilde kullanılmalıdır.

9) Medya Türleri Ekleyin

Sitenize gelen ziyaretçilerin vakit geçirmeleri için anket, video benzeri medya türleri ekleyin. Video eklemek, üst sıralarda yer almaya da neden olabilir. Sayfanın üst kısmında bu özelliği kullanmanız, faydalı olmaktadır. Çünkü video izlemek uzun süreli bir iştir ve hemen çıkma oranlarınız bu sayede düşecektir. Hemen çıkma oranı, sitenize giren ve ayrılan kişilerin bu aradaki süresini temel alan bir orandır. Bu oranın düşük olması kişilerin sitenizde vakit geçirdiği anlamına gelmektedir. Hemen çıkma oranının düşük olması, site sıralamanızı da olumlu etkileyerek üst sıralarda konumlanmanıza yardımcı olmaktadır.

10) Uzmanlardan Destek Alın

Bir konuda uzman değilseniz, uzmanlardan destek almalısınız. Uzman olmayarak hazırladığınız içerikler sitenize yarar yerine zarar getirebilir. Bu nedenle konu hakkında uzman değilseniz araştırmalarınıza odaklanarak daha bilgi verici metinler yazabilirsiniz. Bunun haricinde uzmanlardan destek alabilir onlardan yardım isteyebilirsiniz.

11) İçeriğinizi Görseller ile Zenginleştirin

Sadece yazı yazmak çözüm olmayabilir. İçeriğinizi görseller ile zenginleştirmeniz gerekmektedir. Görsellerle desteklenen içerikler daha fazla ziyaretçi sayısı ve trafik almaktadır. Bu sayede görseller ile zenginleştirerek içeriklerinizi kaliteli hale getirebilirsiniz.

Kaliteli İçerik Oluşturmak İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Kaliteli içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar vardır. Bu araçları liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

Canva

Güçlü görsellere ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Bu aracı, güçlü görseller oluşturmak için kullanabilirsiniz. Canva, birçok ücretsiz şablon sunarak bu anlama size destek sağlamaktadır. Bunun yanında dilerseniz hazır şablonları kullanabilir, dilerseniz kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz. Canva, sürekli olarak yeni tasarımlarla güncellenmektedir. Bu nedenle görsellerinizi devamlı olarak güncel tutabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz kullanım hakkınız bulunmaktadır. Ücretli kullanımda tabii ki daha fazla özellik kullanabilirsiniz.

Hemingway

Bu uygulama yazılarınızı daha güzel ve göz alıcı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. Bu uygulama ile yazıların ortalama olarak okuma düzeyini, cümlelerin karmaşıklığını, kullanılan kelimelerin basit ifadelerini düzenleyebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz kullanım hakları arasında tercih tamamen size aittir.

Headline Analyzer

Başlık, tartışmasız olarak içeriğin en önemli kısmını oluşturan unsurlardan birisidir. Öyle ki içeriklerde öncelikle başlıklar ön plana çıkmaktadır. Bu uygulama ile başlığın genel yapısını, gramer yapısını inceleyerek bir puanlama yapabilir, başlıklarınızı bu puanlamaya göre düzenleyebilirsiniz.

Slide.ly

Görsellerinizi düzenleyebileceğiniz bir araçtır. Basit kullanım özellikleriyle video ve resim koleksiyonu oluşturmanıza imkân tanımaktadır. Bu uygulama ile ücretsiz olarak özellikle sosyal medya paylaşımları için koleksiyonlar oluşturabilir, düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Snappa

Bloglar için iyi grafikler hazırlayabileceğiniz bir araçtır. Bu araç yardımı ile bir tasarım programı deneyimi olmadan harika grafikler ve tasarımlar oluşturabilirsiniz. Ücretsiz bir araç olarak hoş tasarımlar oluşturmak amacıyla kullanabilirsiniz. Tabi ekstra özellikler için full sürümünü satın almanız gerekmektedir.

Evernote

Bu uygulama ile kolayca not alabilir, işlerinizi sıraya koyabilir, kolaylaştırabilirsiniz. Yani aklınıza gelen fikirleri daima bu uygulama aracı ile not alabilirsiniz. Üstelik notları ses kayıtları ile zenginleştirebilir, el yazısı notları oluşturabilirsiniz.

Piktochart

Bu uygulama aracılığı ile infografikler oluşturabilirsiniz. İnfografikler, kaliteli içeriklerin vazgeçilmezi olmaktadır. Önceden hazırlanmış olan şablonları kullanabileceğiniz gibi, kendinizde şablon oluşturabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaliteli İçerik Nedir?

Okuyucusuna yararlı gelen her tür içerik kaliteli içerik olarak anılır.

Kaliteli İçerik Üretilirken SEO Teknikleri Neden Kullanılmalıdır?

Sek yöntemlerini yani anahtar kelime uygulamalarını kullanmak içeriğin kaliteli oluşuyla birlikte daha etkili popularite elde ettirir. Anahtar kelimeler arama motorlarında insanlar tarafından en çok aranan kelimeleri ifade ederler. Konu başlığı seçildikten sonra konu başlığına uygun anahtar kelime analizi yapılır ve makale içine işlenerek bold yapılır.

Kaliteli İçerik Çıkarırken Başlığın Önemi Nedir?

Başlıklar içeriklerin okunma olasılıklarını yükselten etkinin ifadesidir. İlgi çekici başlık üretmek eğer içerikte kaliteliyse okunmasını sağlar, sayfada daha uzun süre kalınmasını sağlar.

İçerik Üretirken Özgünlük Neden Önemlidir?

Kopya içerikler hem arama motorlarınca hem de insanlarca sevilmez. Bu nedenle yazılan içerik mümkün mertebe %100’e varan özgünlük düzeylerine sahip olmalıdır.

İçerikte Görsellerin Önemi Nedir?

İçeriğin metinsel düzeyi kadar, o içeriğin okunmasını sağlayan, zevkle okutan bir diğer etki de kullanılan görsellerdir. Görsellerin içerikle alakalı olması, özgün olması, etkileyici olması o içeriğin okunması, içeriğin bulunduğu sayfada daha uzun kalmayı etkileyen faktörlerdendir.

Kolay Okunabilen İçeriklerde Alt Başlıkların Neden Önemlidir?

Alt başlık kullanımı hem içeriği yazan yazarın işini kolaylaştırır hem de içeriği okuyan kişinin daha iyi anlamasına yardımcı olur. Her alt başlık ve alt başlık altında yazılan metinler o alt başlık ile alakalı olmalı – bilgiler sunmalıdır.

Bir yorum bırakın