Kaliteli İçerik Nedir, Nasıl Üretilir ?

Kaliteli içerik nedir ve nasıl üretilir gibi konular üzerinde durulmalıdır. Arama motorlarında daha iyi yerlere gelmek istiyorsanız kaliteli içerik sunmanız ve kullanıcılara aradığını vermeniz gerekir. Kaliteli içerik kavramı kişiden kişiye değişebilecek bir olaydır. Ancak arama motorları için, içeriklerin kaliteli olması bazı kriterlere dayandırılmıştır. Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmak amacıyla hazırlanan içerikleri kaliteli olması, kaliteli olması için de birçok detaya dikkat edilerek üretilmesi gerekir.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik arama motorları algoritmalarına uygun, yazıldığı sektörle alakalı, ziyaretçilere aradığını veren, özgün olarak yazılmış içeriktir. Ayrıca web sitenize değer katan, web sitenizde ziyaretçilerin kalma süresini uzatan, eski ziyaretçilerin tekrar web sitenizi ziyaret etmesini sağlayan içerikler kaliteli içeriktir.

Belli anahtar kelimeleri barındıran ve belli uzunlukta oluşturulan her içerik kaliteli değildir. Web sitenize eklenen bir içeriğin hem arama motoru hem de kullanıcı deneyimi boyutu vardır. En kaliteli içerikler kullanıcı deneyimini arttıran, istediğiniz aksiyonu ziyaretçilerinize yaptıran, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan ve arama motorlarında sizleri rakiplerinizi önüne geçiren içeriklerdir.

Web sitenizdeki içeriklerin sektörünüzle alakalı olması, belli bir amaca yönelik yazılması, Türkçe yazım kurallarına uygun olması, cümle yapısının düzgün olması, anahtar kelime yoğunluğunun iyi ayarlanması ve yeterli uzunlukta olması da kaliteli olması için gerekli özellikler arasındadır.

İçeriğin Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İçeriğin kaliteli olduğunu anlamak için bazı parametrelere dikkat edilmesi gerekir. Bir içeriğin kaliteli olduğunu anlamak için bir göz gezdirmeli ve içeriği detaylı incelemelisiniz. Bunun için belli analiz araçlarını kullanarak elde ettiğiniz verilere de bakmanız gerekmektedir. Kaliteli bir içeriği anlamak için bakmanız gereken detaylar;

Hemen Çıkma Oranına Bakın

Sayfanıza girdiğinde aradığını bulan kullanıcılar web sitenizde vakit geçirecek ve böylece sayfanızdaki içeriklerin kalitesi ortaya çıkaracaktır. Çünkü kullanıcılar aradıklarını bulamadıkları bir içerikten hemen çıkma eğilimi göstereceklerdir. Sayfada kullanıcıları tutan içerikler her zaman fark yaratır.

Alanıyla İlişkisine İrdeleyin

İçerik yazıldığı sektörle ilgili ne kadar detaylı ve ilgiliyse kalitesi o oranda artacaktır. İçerik yazıldığı alanla ilgili kullanıcıların ilgisini çekecek detayları anlatmalıdır.

Anahtar Kelimelerini İnceleyin

Bir içerik doğru anahtar kelimeler üzerine yazılmalı ve anahtar kelimeler içeriğin içine homojen bir şekilde dağıtılmalıdır. Anahtar kelimeler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kullanılır. Bu yüzden içerik belli anahtar kelime yoğunluğu barındırmalıdır. Ancak anahtar kelimeler metnin akışını bozmamalıdır. Anahtar kelimeler kullanıcıların dikkatini çekmeyecek bir şekilde metne yerleştirilmelidir.

Görsel Kullanımına Dikkat Edin

Çözünürlüğü yüksek, yazı metniyle alakalı etkili bir görsel kullanıldığı içeriğin kalitesini ortaya koyacaktır. Görseller doğru şekilde optimize edilmelidir. Alt etiket ve açıklama detayları doğru girilmelidir. Ayrıca görsellerle metin de ilgili olmalıdır.

Uygun Uzunlukta Olduğundan Emin Olun

Google her ne kadar uzun ve detaylı içeriklerden hoşlansa da her içeriğin ideal bir aralığı vardır. Kendini tekrar eden cümlelerden meydana gelen içeriklerin kalitesi düşecektir. Bazı konularda 2000-3000 kadar yazılabilecekken bazı konularda da 500 kelime içerik yeterli olacaktır. Bu yüzden yazarların tadında bıraktığı içerikler kalitelidir.

Giriş Kısmının Etkisini İnceleyin

Odak anahtar kelimeyi barındıran ve kullanıcıya içeriğin detaylarını net, ilgi çekici bir biçimde açıklayan içerikler kaliteli olarak kabul edilebilir. Giriş kısmı ziyaretçileri etkilerse ve içerikte de vadettiğini verirse içerik kalitelidir. Giriş kısımda kullanıcılarda merak uyandırmalıdır.

Kaliteli İçerik Hangi Özellikleri Barındırır?

Her içeriğin kaliteli içerik olduğunu söyleyemeyiz. Kaliteli içerikler belli özellikler barındırmalıdır. İşte kaliteli bir içeriğin barındırması gereken özellikler;

Başlık İçerik Uyumu

Kaliteli bir içerikte başlık ile içerik uyumlu olur. Başlık kullanıcılara içerikle ilgili ipucu vermelidir.

Anahtar Kelime Kullanım Oranı

Anahtar kelime kullanım oranı kaliteli içeriklerde dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biridir. Bir metin ideal anahtar kelime kullanımı %1-1,5 kadardır. İçerik oluşturulurken mutlaka bu oran dikkate alınmalıdır.

Paragraf Yapısı

Paragraflara bölünmüş içerikler kullanıcılar tarafından her zaman daha kolay okunmaktadır.

Anlatım Biçimi

Kaliteli içeriklerde konuya uygun anlatım olmalıdır. Mesela liste içerik yapılması gereken yerlerde konuyu anlatabilmek adına buna başvurulmalıdır.

Anlatım Dili

Blog yazıları daha samimi bir dil barındırırken kurumsal firmaların içerikleri daha resmi ve kurumsal bir dille yazılmalıdır.

Akıcı Anlatım

İçeriklerin kalitesi kullanıcıların sonuna kadar sıkılmadan okuyabilme durumuyla doğru orantılı olarak ortaya çıkar.

Bilgilendirici Olması

Ziyaretçilere aradığını veren ve onlara başka bir siteye girme ihtiyacı hissettirmeyen içerik kalitelidir.

Harekete Geçirme

Her içerik belli bir aksiyona yönlendirdiği için kullanıcıları harekete geçiren içerikler web sitesi sahipleri açısından kalitelidir.

Güven

Kaliteli bir içerik her zaman kullanıcılara güven vermeli ve tekrar siteye gelmelerini sağlamalıdır.

Güncellik

Her zaman yeni bilgilerle geliştirilebilen ve ekleme yapılan güncel içerikler hem kullanıcı hem arama motorları hem de site sahipleri için kalitelidir.

SEO Uyumu

İçeriklerde temel hedef arama motorlarında üst sıralara çıkmak olduğundan içerik SEO kurallarına uygun olarak oluşturulmalıdır.

Özgünlük

Hem arama motorları hem de kullanıcılar arasından kişisel deneyimleri barındıran, özgün içerikler rakiplerine göre daha fazla öne çıkacaktır.

Kaliteli İçerik Oluşturmak İçin Araçlar Nelerdir?

Kaliteli içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. İçeriklerin kalitesini belirleyen arama motorları isteklerine olan uyumu ve kullanıcı deneyimidir. Bu yüzden doğru anahtar kelimeler kullanılmalı ve görseller de doğru şekilde seçilmelidir. İşte size kaliteli içerik oluşturmak için birkaç içerik oluşturma araçları;

Google Keyword Planner

Bir anahtar kelime seçerek arama hacmini ve tahminleri öğrenebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. SEO kuralları ve tıklama başına ödeme işlemleri için en pratik anahtar kelime araçlarındandır.

Keywordtool.io

Aramalar için sizlere 750 üzerinde ek öneri sunan ücretsiz ve hesap oluşturmadan işlem yapabileceğiniz bir raporlama aracıdır. Arama motorları izleme konusunda son derece başarılı bir araçtır.

Ahrefs

Kelime planlayıcısı olmanın yanında SEO ile ilgili birçok ek veri sunmaktadır. Ücretli bir araçtır ve aylık abonelik paketleri oldukça ekonomiktir.

Long Tail Pro

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi ve dönüşümü yüksek olan anahtar kelimeler konusunda size destek olacak bir araçtır. 1 saat içinde Google üzerinde sıralamaya gireceğinizi öngördüğü söylenmektedir.

Image Optim

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, %70’e kadar görsel sıkıştırma özelliği olan bir araçtır. Yüksek kaliteyle çalışan bir resim optimizasyon aracıdır.

Optimizilla

JPEG ve PNG uzantılı dosyalarınızı sıkıştırmanız konusunda sizlere yardımcı olacak bir araçtır. %75’e kadar sıkıştırma yapabileceğiniz, online görselleri sıkıştırmanızı sağlayan ve toplu sıkıştırmalarda işlevsel olan ücretsiz bir uygulamadır.

WP Smush

WordPress alt yapısına sahip web sitelerinde en çok tercih edilen resim sıkıştırma eklentileri arasındadır. Web sitenizdeki görselleri sıkıştırarak hem hız hem de yer kazandıran ir toplu sıkıştırma aracıdır. Ücretli versiyonda 50’den fazla görsel sıkıştırmaz. Ücretli sürümü de mevcuttur.

Rank Tracker

Tüm arama motorlarının SERP sonuçlarını sunabilir.  Organik trafik sağlayacak kelimeleri seçmek için en etkili araçlardan biridir. 2 farklı anahtar kelime aracını barındırır.

Google Search Console

Web sitenize trafik sağlayan anahtar kelimeleri görebilir ve tıklanma oranıyla ortalama konumu görebilirsiniz.

Kaliteli İçeriğin Seo’ya Etkisi Nedir?

Kaliteli içeriğin SEO’ya etkisi tartışılmaz konulardan biridir. Öncelikle iyi bir SEO çalışmasında, içerik konusu olmazsa olmaz detaylardan biridir. Aynı zamanda web sitelerinde yayınlanan her içerik, SEO çalışmalarına katkı sağlamaz. Bu içeriklerin mutlaka bazı kriterleri yerine getirebiliyor olması gerekir. Kaliteli web sitesi içeriği oluşturduğunuzda bu içeriğin SEO çalışmalarınıza etkisi şöyledir;

Ziyaretçilerin Vakit Geçirmesini Sağlar

Kaliteli bir içerik web sayfanızda ziyaretçilerin vakit geçirmesini sağlar. Bu durum da hemen çıkma oranınıza olumlu etki yapar. Kullanıcıların uzun süre kaldığı bir sayfa SEO için bulunmaz bir hint kumaşı gibidir.

Sıralamayı Yükseltir

İçeriklerin kaliteli oluşu ve kullanıcı deneyimini arttırması sıralama açısından önemlidir. Kaliteli içeriklerle arama motorları sonuç sayfalarında yükselebilir ve orada kalabilirsiniz. Yani rakiplerinizin önüne kolayca geçmenizi sağlar.

Organik Trafik Sağlar

SEO çalışmalarının en önemli amacı web sitenize arama motorları üzerinden organik trafik çekmektir.  Kaliteli içerik web sitenize arama motorları üzerinden doğal trafik çeker.  Web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı bir artış gösterir.

Etkileşimi Arttırır

Bir sitede kullanıcılar sizinle etkileşime giriyorsa bu durum arama motoru botlarının ilgisini çekecektir. Bu yüzde kaliteli içeriklerde kullanıcı yorumları ve dönüşleri de etkilidir. Etkileşimin olduğu siteler botların ilgisini çekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaliteli web sitesi içeriği nasıl yazılır?

Kaliteli web sitesi içeriği, hitap edilen kitleye uygun olarak hazırlanmalı, bilgi vermeli, anahtar kelimelerle desteklenmeli ve en önemlisi de özgün olmalıdır. Herhangi bir konuda araştırma yapan kullanıcılar içerikte aradıkları tüm detaylara ulaşabilmelidir.

Kaliteli içerikte kullanılan dil nasıl olmalı?

Kaliteli içerikte sade, yalın ve kaliteli bir dil kullanılmalıdır. Olabildiğince yabancı kelimelerden arındırılmış ancak aynı zamanda da günlük konuşma dilinden ayrılan bir dil olması çok daha iyi olacaktır.

Web sitem için kaliteli içeriği nasıl oluşturabilirim?

Web sitenizde yayınlamak üzere kaliteli içerik oluşturmak istediğinizde, bu alanda hizmet veren profesyonel kişilerle çalışabilirsiniz. Web siteniz için sizlere kaliteli içerik hizmetleri sunacak ve gerekli araştırmalar sonucunda başarılı içerikler sağlayacaklardır.

Web sitesi içerik yazarı kimdir?

Web sitesi içerik yazarı, web siteleri için SEO uyumlu içerik oluşturan kişilere verilen isimdir. Klasik yazarlıktan farklı olarak, web siteleri için içerik oluşturan yazarlar rakip analizi, anahtar kelime araştırması, sektöre uygun içerikler oluşturulması ve daha da önemli SEO uyumlu içerikler yazar.

Kaliteli web sitesi içeriği için neden profesyonel destek almalıyım?

Web sitenizde yayınlamak üzere SEO uyumlu ve kaliteli içerik oluşturmak istiyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Bu alanda profesyonel olarak hizmet veren kişiler, Google gibi arama motorlarının algoritmasına hâkim olduğu için hem potansiyel müşterilerinize hitap edecek hem de arama motorları tarafından kabul gören içerikler oluşturacaktır. Bu sayede de oluşturulan içerikten maksimum fayda sağlanacaktır.

Bir yorum bırakın