Haber Sitesi İçin SEO Çalışması Önerileri

Haber siteleri açısından SEO çalışmaları düşünüldüğünde birden fazla sayıda teknik bulunmaktadır. Normal sitelere göre daha fazla detaylı SEO çalışması gerekmektedir. Sürekli gündemde bazı olayların yer alması, haber sitelerinin sürekli takip edilmesi, içeriklerin her kitleden insana hitap etmesi haber sitelerini değerli kılmaktadır. Başarılı bir haber sitesi oluşturulmak isteniyorsa öncelikle News (Haber) kaydının yapılması gerekmektedir. Google News portalına kayıt yapmak başka bir makalenin konusudur. Burada haber sitesi için SEO nasıl yapılır, buna değineceğiz.

Haber Siteleri İçin SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmaktadır?

Bunun için farklı teknikler olduğunu söylemiştik. Tekniklerin yanında bazı kriterler de önem kazanmaktadır. Bu kriterleri liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

1) Hedef Belirleyin

Öncelikle hedef belirlemelisiniz. Habercilik, dışarıdan göründüğü gibi bir iş değildir. Fazlasıyla karmaşık bir yapıya sahiptir. Başlangıç olarak ulusal veya yerel haber kategorisini seçmeniz gerekmektedir. Ulusal haberler, ülke genelini ilgilendiren haberlerden oluşmaktadır. Ancak çok kapsamlı olduğu için iş gücüne ihtiyaç çok olabilmektedir. Ulusal haber siteleri büyümekte sınır tanımaz, sınırları yoktur. Geniş içerik potansiyeline sahip olmak avantaj olarak gözükse de her kategoride başarılı olmak için detaylı SEO çalışmalarına gereksinim duyulmaktadır.

Yerel haber tercihinde ise ülkenin herhangi bir ilindeki haberleri aktarırsınız. Arama motorlarında kendine yer bulmalarının pek çok faktörü bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir. Kullanılan domainin bağlantılı olması, içerikte kullanılan kelime yoğunlukları ve kullanıcıların sık tercih etmeleri bu faktörlerden bazılarıdır. Bunlara ek olarak hedef odaklı da haber sitesi kurabilirsiniz. Sağlık, teknoloji, spor haberleri gibi konu bazında haber siteleri kurulabilir.

2) Domain Seçimi

Haber sitesi kurarken en önemli detaylardan birisi de alan adı, yani domain seçimidir. Alan adı akılda kalıcı, kısa ve sade bir şekilde oluşturulmalıdır. Tabi bu kriterleri gözden geçirirken haberleriniz ile alakalı bir domain almayı da ihmal etmemelisiniz. Aynı şekilde dikkat ve özen ile hazırlanmış logolar da size fayda sağlayacaktır. Domain belirlenirken hedefler dikkate alınmalı, buna göre tercihte bulunulmalıdır. Domain adresinde haber kelimesinin bulunması size fayda sağlayacaktır. Kullanıcı odaklı bir çalışma yapılacaksa jenerik domainde kullanılabilir.

3) Yazılımın Doğru Seçilmesi

Haber sitelerinin kullanmış olduğu yazılımlar önem teşkil etmektedir. Genellikle WordPress ya da haber scriptleri tercih edilmektedir. WordPress, kullanımı basit, kolay ve eklentileri ile birlikte daha da kolay hale gelmektedir. Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde her geçen gün geliştirilmektedir. Ancak kullanmış olduğunuz sunucuyu yormaktadır. Bunun etkileri ilk başta fark edilmese de ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu da sunucu maliyetlerini arttırmaktadır. Ayrıca site hızındaki düşüşe bağlı olarak daha alt sıralarda konumlanabilirsiniz. Haber scriptleri tercih ederken şu hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Google’a uygun, temiz kodlamanın yapılmış olması,
 • SEO ile uyumlu olması,
 • İşlem hızı,
 • Cache ayarlarının kurallara uygun ve hızlı bir şekilde yapılması,
 • Data-vocabulary ve schema kod düzenine uygun olarak hazırlanması,
 • Zengin snippet bulunması,
 • Site için linklerin uygun olması.

4) Ana Sayfa Ayarları

Ana sayfanızın kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Bu, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tekrar ziyarette bulunması için önemli bir faktördür. Bu geri dönüşler sitenizin sıralama bazında yükselmesini sağlayacaktır. Ana sayfanızın aynı zamanda örümcek dostu olması gerekmektedir. Bu sayede daha sağlıklı index alabilir, sıralamanızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Kullanacağınız başlık, yükselmeyi hedeflediğiniz kelimeleri içermektedir. Böylelikle daha sağlıklı bir ana sayfa yapısına sahip olursunuz. Örneğin haberler kelimesinde yükselmek ciddi yatırımlar gerektirirken, en güncel haberler kelime grubunda yükselmek nispeten daha kolaydır. Bu nedenle anahtar kelimeleri doğru seçmek durumundasınız. Aynı zamanda kısa bir açıklama yazısı (description) yazmanızı da önermekteyiz.

5) Etiket ve Kategori Yönetimi

Haberlerin hazırlanma aşamasına geçmeden önce hangi alanda hizmet vereceksiniz, bunun belirlenmesi gerekmektedir. Kategoriler, haberlerin listelenmesine yardımcı olurken, arama motorundan da ziyaretçi almanıza yardımcı olmaktadır. Örneğin ekonomi, spor, sinema, magazin gibi kategorilere ayırarak daha hızlı indexleme alabilirsiniz.

Etiket kullanımı bir diğer önemli unsurdur. Her alanda kategori oluşturmak neredeyse imkânsızdır. Bu gibi durumlarda etiketler kullanılmaktadır. Spor bir kategori ise “Arda Turan haberleri” şeklinde bir etiket oluşturabilir, bu haberlerin o etikette yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem indexleme aşamasında fayda sağlayabileceği gibi sitenize trafik çekme konusunda da yardımcı olmaktadır. Oluşturduğunuz kategori ya da etiket başlıklarını aranma hacmi yüksek kelimelerden seçmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

6) Site Haritaları

Haber sitelerinin kullanması gereken site haritası, normal sitelerin site haritalarından farklı şekilde biçimlenmektedir. Eğer haber sıralamalarında yer almak istiyorsanız mutlaka “Google News XML Sitemap” oluşturmalısınız. Google Search Console üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak haberlerle ilgili görsel ve video aramaları da sıklıkla yapılmaktadır. Bu alanlarda da trafik elde etmek için “video sitemap” ve “image sitemap” oluşturmanız gerekmektedir. Ek olarak mobil uyumluluk açısından “mobile sitemap” eklemenizi de önermekteyiz.

7) İçerik Yönetimi

En önemli noktalardan birisi içerikler, yani haberlerdir. Doğru içeriğe sahip bir site oluşturmazsanız, üst sıralarda yer almanız zorlaşacaktır. Kaliteli içerik hazırlamak için gerekli olan temel noktaları bilmeniz gerekmektedir. Bu temel noktalar şu şekilde listelenebilir.

 • Haberin tamamını okumak istemeyenler olabilir. Bunlar için özet niteliğinde giriş paragrafı oluşturmanız gerekmektedir.
 • Haberin devamında kullandığınız başlıkların da anlaşılır olması gerekmektedir.
 • Haberin önemli yerlerini vurgulayarak yazabilirsiniz. (Bold, italik, altı çizili)
 • Anahtar kelimeyi içeriğin içerisinde birkaç defa kullanmanız gerekmektedir.
 • Görselleri alt etiket içerek şekilde kullanın.
 • Haberlerinizi yayınlarken doğru zamanlama yapın.

8) Sitenizi Tanıtın

Şuana kadar site içi SEO işlemlerinden bahsettik. Ancak en iyi sonucu alabilmek açısından sitenizi dışarıda tanıtmanız gerekmektedir. Hedef kategori ve etiketlere dış bağlantılar verebilirsiniz. Bu şekilde doğru bir yönetim prensibi benimseyebilirsiniz. Kalıcı bir başarı için bu işlemlerin organik SEO çalışmalarıyla yürütülmesi gerekmektedir. Yanlış bağlantılar yarardan çok zarar verebilir ve sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

9) Mobil Kullanılabilirlik

Mobil kullanılabilirlik günümüzde önemlidir fakat söz konusu haber siteleri olunca ayrı bir öneme sahiptir. Günümüzde haber takibi neredeyse tamamen cep telefonlarından yapılmaya başlanmış durumda. Bu yüzden sitenizin mobil uyumluluğu tam olması gerekmektedir. Ayrıca sayfalardaki biçimlendirmeyi kaldıran ve mobil kullanıcılar için çok hızlı yükleme yapılan AMP sistemini de kullanabilirsiniz.

10) Tarama Hızı

Haber medyası söz konusu ise bütün site sahipleri tarama hızının yüksek olmasını istemektedir. Bu durumda tarama hızını arttırabilecek, daha hızlı bir şekilde dizine eklenmenize neden olabilecek birkaç SEO faktörü bulunmaktadır.

 • İlk olarak site haritanıza 1.000 ya da daha az URL eklemeniz gerekmektedir. Site haritanızın dizin dosyasında 50.000 sınırını aşmadığından emin olmanız gerekmektedir.
 • Yeni bir haber paylaştığınız zaman site haritanızı da güncellemeniz gerekmektedir. Bu noktada yeni bir site haritası oluşturmaya gerek yoktur, mevcut site haritasını güncellemeniz yeterli olacaktır.
 • Haber site haritalarınız son iki günün haberlerini içerecek ve 30 gün boyunca dizinde kalacaktır.
 • Haber yayınlama sıklığı da tarama hızını olumlu yönde etkilemektedir. Sürekli olarak yeni içerik eklerseniz, botlar da sitenizi daha sık ziyaret edecektir.

Haber Sitesi Site İçi SEO Önerileri

İyi içerikler oluşturmak, kurallara uymak yeterli olmamaktadır. SEO optimizasyonlarının da doğru yapılması gerekmektedir. Site içi SEO optimizasyonunun vazgeçilmez unsurları şu şekilde listelenmektedir.

 • Haber Başlıkları: Otoriteyi belirleyen en önemli faktör başlık yazımıdır. Bir başlık net, kısa ve sade olmalıdır. Bununla birlikte teşvik edici unsurları da barındırması gerekmektedir. Başlık, sıralama almanıza yardımcı olacak anahtar kelimeleri içermeli, ilgi çekici şekilde hazırlanmalıdır. İlgi çekici ve anahtar kelime içermeyen başlıklar SEO açısından pekte avantajlı bir durum değildir. Bu nedenle sitenizi üst sıralarda görmek istiyorsanız dikkat çekici ve anahtar kelime içeren başlıkları tercih etmelisiniz.
 • URL: Uzun URL kullanmamanız gerekmektedir. URL’lerinizi açık ve kısa tutun. Bu noktada bağlaçlardan uzak durmanız gerekmektedir. URL’nizin haber ile ilgili olmasını sağlayın. Haber ile alakasız URL’ler SEO açısından olumsuz bir durumu teşkil etmektedir. Bu nedenle URL’ler haber ile ilgili olmak zorundadır.
 • Meta Başlığı, Açıklaması: Meta başlığı ve açıklaması da arama sonuçları ekranında gösterilmektedir. Meta başlık en çok 60 karakterden, açıklaması ise maksimum 156 karakterden oluşmalıdır. Hem başlık hem de açıklama, sitenin ne ile ilgili olduğunu açıklar nitelikte olmalıdır. Anahtar kelimeleri ve ikincil anahtar kelimeleri içermelidir.
 • Görüntüler ve Alt Metin: Siteye resim eklediğiniz durumda alt etiketler eklemeyi unutmayın. Alt metinler fotoğrafları tanımlamak için kullanılmaktadır. Resim optimizasyonu için bu gereklidir. Google, resimleri göremez. Bu nedenle alt etiketleri okumaktadır. Resimlerinizin doğru adlandırıldığından emin olmanız gerekmektedir.

Haber sitelerinde SEO çalışmaları yaparken bu unsurları göz önünde bulundurmanız, sitenizi öne taşıyacaktır. Bu alanda rakipleriniz fazla ve içlerinden bir şekilde sıyrılmak durumundasınız. Bu konuda daha fazla araştırma yaparak, öğrendiğiniz bilgileri uygulayarak başarı elde edebilirsiniz.

Bir yorum bırakın