Google Kopya İçerik Şikayet Etme

Google kopya içerikleri şikayet etme sayesinde web sitenizde yayınladığınız içerikleri sayfanızdan alıp kendi sayfalarında yayınlayan kişileri Google’a şikayet edebilirsiniz.

Google yaptığı algoritma güncellemeleriyle özgün içeriğin ne kadar önemli hale geldiğini her zaman hatırlatmaktadır. Bunun için günlerce, bazen haftalarca araştırmalar yapıp özgün içerikler üretmek için uğraşıyor ve SEO’nuzu güçlendirmek için çabalıyorsunuz. Daha sonra bu içerikleri web sitenizde yayınlıyorsunuz.

Sonra bir emek hırsızı çıkıyor sayfanızda bulunan içeriği aynen kopyalayıp kendi web sitesinde yayınlıyor. Bu emek hırsızlığı ile Google Kopya İçerikleri Şikayet Etme Servisiyle bir nebze olsun mücadele edebiliyoruz.

Google link şikayet etme olarak bilinen bu yöntemle google er ya da geç talebimize karşılık verecektir.

Bunun için yapmanız gereken web master tools bağlantısında açılan sayfanın en altında bulunan Webspam Bildir butonuna tıklamak.

Webspam Bildir butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Google Webspam bildir ekranından sonra karşımıza çıkan sayfada 1 numara olarak işaretlediğim alana içeriğinizi yayınlayan web sitesinin adresini yazıyorsunuz. 2 numaralı alanı boş bırakıp, 3 numaralı sekmeye konuyu özetleyen açıklamanızı yazıyorsunuz. Daha sonra 4 numaralı ekrandan resim doğrulama yaptıktan sonra webspam bildir butonuyla işlemi tamamlıyorsunuz.

Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Yayınladığınız içerik başka bir web sitesinde yayınlanır ve sizin içeriğinizden daha önce indeks alırsa bu durumda Google’in gözünde “emek hırsızı” siz olursunuz.

Bu durumun önüne geçebilmek için içeriklerinizi yayınladıktan hemen sonra Google Search Console’da bulunan URL denetleme sekmesinden sayfanızın daha kısa sürede taranarak dizine eklenmesi işlemini yapmalısınız.

Bir yorum bırakın