E-Ticarette Video İçeriklerinin Önemi

TV’lerde, dergi, gazete, ve bir çok internet sitelerinde karşılaştığınız reklam çeşitleri pazarlamada büyük önem taşımaktadır. Reklam, aynı zamanda tüketicide etki bırakmak amacı ile ve ürünü yada hizmeti tanıtmak amacıyla yapılmaktadır. Reklamın ayrıca bir çok çeşidi vardır.

Dijital Pazarlamada Video İçeriğinin Önemi - Inolyzer

Genel olarak reklam ekonomik açıdan, tüketici açısından ve işletmeciler açısından büyük öneme sahiptir.

Reklam çeşitleri içerisinde en etkili olaran video reklamlardır.

Bildiğiniz üzere içerik pazarlaması stratejileri arasında yer alan  ve son yıllarda youtube gibi video içerik platformlarında en etkili bir içimde kullanılan video reklamcılığının,  markaların başarılı olmasında oldukça önemli bir yer tuttuğunu belirtebiliriz.

2024’da da video pazarlama ile daha çok ilgilenmeniz gerektiğini söylesek hiç abartı olmaz.

İçerik pazarlaması, markaların sadece ürünlerini satmak için kullandığı bir yöntem değildir. Video içerik hazırlarken işin içine duygu katmanız gerektiğini unutmayınız.

E-Ticaret firmaları için en önemli reklam tanıtım tekniklerinden biri doğru kurgu ve özgün içeriğe sahip bir şekilde hazırlanmış video içeriğinin olması gerektiğini söyleyebiliriz.

E-Ticaret sektöründe video pazarlamanın önemi oldukça büyüktür.

Günümüzde e-ticaret şirketiniz için, insanlara ilham veren etkili bir içerik pazarlaması yapıyorsanız markanız ve verdiğiniz hizmetlerin oldukça fazla ilgi görmesi kuvvetle muhtemeldir.

Video ilham veren içerik pazarlaması için en önemli yollardan birisidir.

Yayınlanan İstatistiklere göre;

  • Tablet sahiplerinin %59’u, cihazlarından her gün neredeyse yaklaşık 2 saatlik video seyrediyor.
  • Akıllı telefon kullananların ise %42’si kendilerine ait cihazlarından neredeyse günde en az 3 kere video izliyor.
  • İnternet kullanıcılarının neredeyse %89’u her hafta online olarak video izliyorken, %58’i ise her gün izliyor.
  • 850 milyon insan, her gün neredeyse sosyal paylaşım sitesi Facebook‘ta yayınlanan video içerikleri izliyor.
  • Bir diğer sosyal paylaşım sitesi Twitter kullanıcılarının ise neredeyse %88’i Twitter’da her gün video içerikleri izliyor.
  • Bir ayda internete yüklenen video içeriklerinin sayısı, 32 yılda televizyon reklamlarının üretmiş olduğu video reklamlardan daha fazladır.
  • Üst düzey yöneticilerin neredeyse %65’i, hem metin, hem de video aynı konuda ve aynı sayfada yer alıyorsa videoyu izlemeyi tercih ediyor.
  • Üst düzey yöneticilerin neredeyse %62’si, haftada en az bir kere işle ilgili videolarını iş arkadaşlarıyla paylaşmayı tercih ediyor.
  • Pazarlama, satış ve iş profesyonellerinin %78’i, video pazarlamayı kullanıyorken geriye kalan %45’lik kesim, kullanmayı düşünüyor.

Pek çok büyük şirket, pazarlama aktivitelerine her yıl milyar dolarlık bütçeler ayırıyor.

Şirketin pazarlamasının başarılı olabilmesi, ayırdığı bütçeden çok etkili olmasına dayandığını belirtebiliriz.

Video ve fotoğraf, her gün hap bilgilerin alındığı bu veri çağında modası geçmeyen ve sürekli yenilenen görsel çalışmalar şeklinde karşımıza çıkmakta.

İlgi odağı olan içerikler ise hızlı idrak edilen ve dikkat çeken içeriklerdir.

Günümüzde görselliğin gelmiş olduğu nokta ve görsel pazarlama, hayallerin ötesine geçmeye hazırlanıyor.

Bugün YouTube, arama motoru olarak Google ile yarışıyor.

Çoktan pazarlama planlarınızı ve bütçelerinizi oluşturmuş olabilirsiniz ama video pazarlama daha önce markanız için öncelikli sıralarda yerini almadıysa 2024 ve sonrası için, üzerine düşeni şirketiniz için yapmanız gerekmektedir.

2024‘un görsel trendleri arasında video pazarlama, önceki yıllarda olduğu gibi yerini sağlamlaştırmaya devam edecek en etkili reklam pazarlama içeriklerinden biridir.

Bir firma olarak video pazarlama konusunda özellikle e-ticaret sektöründeyseniz yapmanız gereken en önemli pazarlama tekniklerinden biri olan video pazarlama konusunu tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yorum bırakın