E-Ticarette Sık Yapılan Hatalar

E-ticarette KOBİ’ler tarafından sık yapılan hatalar ürün yada hizmetlerin hedef kitleye doğrudan ulaşılabilmesi önündeki en büyük engelleri oluşturmaktadır.

E-ticarette sık yapılan hatalar her ne kadar günümüzde bir çok KOBİ tarafından tekrarlansa da aslında bu e-ticarette sık yapılan hataların çözümüne yönelik maalesef ciddi çalışmalar KOBİ’ler tarafından yürütülmemektedir.

Daha çok e-ticarette satış hacimlerinin arttırılmasına yönelik atılabilecek adımların mali kısımları sebebiyle KOBİ’ler ertelendiği yada başlangıç aşamasında düşünülmemesi bu noktada dikkate değer en büyük hatalardan biri diyebiliriz.

E-ticaret siteleri, KOBİ‘ler tarafından özellikle de dijital ajanslar aracılığı ile doğru araştırma ve teknik analizler doğrultusunda etkili yöntemler üzerine kurulduğunda gerçek bir başarı elde edilebilme oranı oldukça yüksektir.

E-Ticarette En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ülkemizde hali hazırda profesyonel e-ticaret ajansları üzerinden çalışarak yüksek cirolara ulaşan e-ticaret sitelerinin bulunduğunu belirtebiliriz. (Örn: trendyol, n11, hepsiburada vb)

Bu yazımızda sizlere yeni bir şirket kurarak e-ticarete adım atmak isteyen ve online satışlar konusunda özellikle de arama motoru optimizasyonu (SEO), kullanıcı deneyimi, hedef kitle analizi, rakip analizi vb.. teknik detaylara dayalı bilgiye sahip olmadan direkt online satışa yönelen KOBİ‘lerin sıklıkla yapmış oldukları bir takım hataları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle e-ticaret sektörünün dünyada yaygınlaşan global e-ticaret pazarına oranla aynı şekilde ülkemizde de hızla giderek büyüdüğünü belirtebiliriz.

Dolayısıyla  e-ticaret  pazar payının bir önceki yıllara göre devasa boyutlara ulaştığını yayınlanan çeşitli raporlardan da anlayabiliyoruz.

YOĞUN REKABET ORTAMINA HAZIRLIKLI OLUN

Aynı zamanda bu durum, e-ticaret sektörünün oldukça rekabetçi bir pazara sahip olduğunu da ortaya koymaktadır. 

Buradan da anlaşılacağı üzere rekabetin en yoğun olduğu bir alanda başarıyı hemen yada kolay bir şekilde elde etmek oldukça güç bir durum.

E-ticarette başarılı olabilmeniz, satmış olduğunuz ürün grubu veya e-ticarette hangi sektörde faaliyet göstereceğiniz gibi bazı kriterlere göre değişebilir.

Hatta hedef kitle yaş aralığı ve satışı gerçekleştireceğiniz bölgeye göre bile bu durum değişiklik gösterebilmektedir.

Bu sebeple rekabetin çok yoğun olmadığı alanlarda başarı şansınız yüksek ancak rekabetin yoğun olduğu alana göre de kazançlarınız düşük olabilir. 

DİJİTAL REKLAM AJANSLARI SATIŞ CİROLARINIZIN ARTMASINA KATKI SAĞLAR

Bir başarı elde etmek adına sizlere doğru analizler sunmakta olan bir dijital reklam ajansı ile çalışmanızın akıllıca bir tercih olabileceğini söyleyebiliriz. 

Şimdi gelelim KOBİ’lerin sıklıkla e-ticarete başlarken yaptıkları hatalara…

Bu hataları şöyle sıralayabiliriz;

 • Rakip analizi yapmamak
 • E-ticaret sitelerine XML tedarikçi firmalardan veri aktarımı sağlanırken SEO ile uyumlu olmayan kategori ve ürün yapısının aynı şekilde hatalı bir biçimde e-ticaret sitelerine aktarılması
 • Satış yada pazarlamada kullanılacak ürün yada hizmetlere yönelik hedef kitle analizi yapmamak
 • Marka prestiji oluşturabilecek doğru ve etkili bir alan adı (domain) seçimi yapamamak
 • E-ticaret sitelerine tema tasarımı yaptırılırken rakiplerin tasarımlarını aynı şekilde kopyalayarak başarı elde etmeye çalışmak
 • Hatalı SEO Çalışmaları / Hatalı arama motoru optimizasyonu teknikleri
 • Profesyonel dijital reklam ajansları ile çalışmamak
 • Sosyal medya reklamcılığını aktif olarak kullanmamak yada hatalı kullanmak
 • Kurumsal kimlik yapısı oluşturmamak yada mevcut kurumsal kimliği doğru bir biçimde hedef kitleye lanse edememek
 • Dijital pazarlama kanallarını hatalı kullanmak yada hiç kullanmamak
 • E-ticaret tema tasarımlarının çok yoğun ve dolu dolu olarak müşterilere sunulması satışlarınızı olumsuz yönde etkileyen bir diğer sebeptir

KISA SÜREDE BÜYÜK KAZANÇLAR MÜMKÜN

Kurumsal kimlik yapınız üzerinden e-ticaret sektöründe doğru bir dijital pazarlama stratejisi ile ürün yada hizmetlerinizi etkili bir şekilde hedef kitlenize pazarlamanız daha kısa süre içerisinde daha fazla cirolar elde edebilmenize olanak sağlar. 

DİJİTAL REKLAM AJANSI İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK BÜYÜK ÖNEME SAHİP

E-ticaret sitesi sahibi olmak isteyen veya hali hazırda düşük gelir üzerinden müşterilerine hizmet vermekte olan KOBİ’ler arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital pazarlama teknikleri, kullanıcı deneyimi, rakip analizleri, hedef kitle analizleri, sosyal medya kullanımı ve reklamcılığı vb gibi hizmetlerin, mutlaka bir profesyonel dijital reklam ajansı desteği ile mümkün olabileceğini unutmamalıdır.

Dijital reklam ajansları, e-ticaret sitenizdeki satışlarınızın arttırılmasına yönelik bir takım çalışmaların yanı sıra marka prestijinizinde hedef kitlenize doğru bir şekilde lanse edilebilmesini sağlamaktadırlar.

Bir yorum bırakın