E-ticaret Sitelerinde Blog Yazmanın Önemi

Günümüzde e-ticaret ile satış oranı git gide artmaktadır. Bunun sebebi geleneksel ticaret ile kıyaslandığında daha kolay ürün temini ve karmaşıklıktan kopmuş bir sektörde çalışmanın verdiği rahatlık denilebilir. E-ticaret siteleri konusunda günümüzde oldukça popüler hale gelen e-ticaret siteleri için blog yazmanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Burada kullanılan blog yazılarında ürün içeriklerinin tanıtımını yapmaktan, müşteriyi siteye çekecek türde metin yazılarına kadar bir çok fonksiyonu vardır.

Tabii blog; aynı zamanda bir SEO faktördür. Google tarafından belirlenen standartlar içerisinde blogların fonksiyonu; sitenin satışı yapılan ürünle ilgili bilgi vermektir. Tabii teknik SEO kriterleri de bu noktada etkilidir. Bir site, satışı yapılan ürünlerle ilgili ne kadar fazla içerik barındırırsa, Google tarafından o kadar öne çekilir.

E-ticaret Hacmini Büyütmek İçin Blog Yazmak

Online ortamda kurduğunuz e-ticaret sitenizdeki amaç ürünlerinizi daha geniş hedef kitlesine ulaştırarak düzenli satışlar yapmaktır. Bunun için kullanabileceğiniz birçok satış stratejisi bulunmaktadır. Bu stratejilerden giderek yaygınlaşan blog içerikleri üretimi önem kazanmaktadır. Her daim e-ticaret sektöründe yenilikleri takip etmeli ve bu yeni stratejinin doğru ve etkili kullanıldığında size katacaklarını çok iyi bilmeniz müşterilerinizi sürekli hale getirmek adına oldukça önemlidir.

E-ticaret siteleri için blog yazmanın önemi neden bu kadar üzerinde durulması gereken bir konudur? Diyecek olursak; öncelikle kullanıcı deneyimine odaklanmak daha doğru olacaktır.

Müşterilerinizi Bilgilendirin

Üreteceğiniz bu E-Ticaret blog içerikleri sayesinde ürünleriniz ve siteniz hakkında hedef kitlenizi bilgilendirebilirsiniz. Bilgilendirme yaptığınız takdirde müşterinin kafasında daha kalıcı yer edinirsiniz. Bunun sonunda ürüne ihtiyaç duyduğunda müşteri o an olmasa bile daha ileride ürün ihtiyacını karşılamak için sizin sitenizi tercih etmesine olanak sağlamaktadır.

Müşteri grupları, satışı yapılan ürünle ilgili destek veren mağazaları daha çok tercih eder. Bunun psikolojik nedenleri olduğu gibi, mantıksal nedenleri de vardır. Eğer mağaza satışı yapılan ürünü bir köşe yazısında ele alıyorsa, bu işi ciddi anlamda yapıyor demektir. Bu noktada ürünlerinizi fiyat rekabeti bazlı değil, hizmet kalitesi odaklı olarak satabilmeye başlayabilirsiniz ki, bu da doğrudan karlılık oranınıza yansıyacak bir faktördür.

Arama Motorları Optimizasyonu Özelliğinden Faydalanın

Bloglarınızda kullanacağız SEO uyumlu anahtar kelimeler sitenizi arama motorlarında daha üstlere taşır. Bunun sonuncunda sitenize ulaştırmak istediğiniz hedef kitlenizi siteye daha kolay çeker ve daima yeni potansiyel müşteriler kazanırsınız.

Ürün tanıtımı yaparken yazacağınız blog içerikleri ürünün alıcıya ne gibi faydalar sağlayacağından bahsederek müşterinizi ürünün kalitesi ve faydaları konusunda ikna etmek için de kullanabilirsiniz.

Blog Metinlerinin Seo Etkisi Nedir?

Arama motorları, başta Google; ilgili site içerisindeki içeriğe büyük önem verir. Site; barındırdığı anahtar kelimeler ve bu kelimelerle ilişkili toplam içerik miktarı üzerinden bir değerlendirmeye alınır. Örneğin; bebek arabası da satan bir genel mağazanın, binlerce anahtar kelimesi içerisinden bu ürünün arama sonuçlarında öne çıkması isteniyorsa, site içinde ve dışında, bu ürüne yönlendirme yapacak blogların yazılması gerekir. Google robotları, ilgili ziyaret ederek, bu ürünle ilişkilerini onaylar ve arama sonuçlarında sizin ürünlerinizi bir adım öne çıkarır. Yapacağınız alışmanın derinliğine bağlı olarak bu oran şiddetle artabilir ki, günümüzde ciddi karlar yapan e-ticaret platformlarının elindeki en faydalı enstrüman da budur.

Tabii Blog metni gelişi güzel yazıldığında bir seo etkisi vardır demek doğru olmaz. Bu metinlerin seo standartlarına uygun yazılmaları gerekir. Bu oldukça profesyonel bir iştir ve metnin okunabilirlik standartları da dahil olmak üzere dikkate hazırlanması gerekir.

E-ticaret Siteniz İçin Oluşturacağınız Blog Yazıları Hakkında Birkaç Tüyo:

Yayınlarınızı belirli düzenlere oturtarak yapmalısınız. Bu konuda fazla yığılma şeklinde üretimler yapmak hem içerik kalitesinin düşmesine hem de zaman zaman geri planda kalmanıza neden olabilir. Bunu önlemek için blog içeriklerinizi belirlediğiniz periyotlar halinde yayınlamak daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Anahtar kelimelerinizi hedef kitlenizin arama motorunda aracağı formlarda oluşturarak o kalıplar halinde yazılarınıza eklemeniz sizi arama motorlarında daha üstlere taşıyarak web siteniz için müşteri trafiğini arttırmada rolü büyük olan SEO uyumunu yakalamanızı sağlar.

Müşterilerinizden bu bloglar ile ilgili geri bildirimler isteyebilir ve bu bildirimleri sitenizdeki hataları kapatmak için kullanabilirsiniz. Bu durum zamanla hedef kitlenize daha uygun bir web sitesine sahip olmanıza yardımcı olacak en önemli yöntemlerden biridir.

Hemen Bloglamaya Başlayın

Blog arayüzü bulunan bir siteniz varsa hemen siz de sitenizin geliştirilmesi ve daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmak için blog özelliğinden faydalanmaya başlamalısınız. İlgili konular ile spam olmayan metinler üreterek müşterinin sitenizde daha uzun süre zaman geçirmesini sağlarsanız, sonuç olarak siteniz daha fazla gösterim almaya başlar ve satışını yaptığınız ürünlerin dönüşüm hızı yükselir.

Müşteri nezdinde güvenilirlik kazanmak ve alıcı olmasalar dahi sitenize daha çok kullanıcıyı getirmek için bu sistemi kullanmak orta ve uzun vadede büyük fayda sağlar ve kalıcı geliştirmeler olarak ticaret hacminize yansır.

Bir yorum bırakın