E-Ticaret Siteleri İçin Kullanıcı Deneyiminin Önemi

Bir e-ticaret sitesinde kullanıcı deneyimi kesinlikle satışlarınıza büyük ölçüde etki edebilecek hiç şüphesiz dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardandır.

Kullanıcı dostu tasarımlar; site içerisinde ulaşımı kolay menüler, diğer bağlantılar, göz yormayan banner grafik tasarımları ve daha az içerikle birlikte kullanıcıların sıklıkla alışılagelmiş bazı alışkanlıkları da içerisinde barındırır.

hepsiburada.com, gittigidiyor.com, n11.com ve diğer sektör liderlerinin yapmış oldukları doğru tercihlerden birkaç örnek vermek gerekirse;

– Kategori sayfalarında sol blog kullanımı

– Kategori sayfalarında solda alt kategori gösterimi ve çoklu filtreleme seçenekleri alanının bulunması

– Giriş (login) paneli ve sepet alanının sayfanın sağ üst kısımlarında konumlandırılması

– Sayfanın en üst kısmında (header’da)  solda logo sağda ise arama alanının büyükçe kullanılabilir şekilde konumlandırılması

– Anasayfada header ve footer alanlarının eticaret tema tasarım standartlarına uygun şekilde oluşturulması

– Ürün detay sayfalarında ürüne ait görsellerin sol kısımda sağ kısımda ise sepete ekle ve hemen al butonlarının konumlandırılması.

– Ödeme sayfalarının eticaret tema tasarımlarına uygun şekilde konumlandırılması

Kullanıcı dostu tasarımlarda mümkün olduğunca az içerik, sade tasarım ve az renkli bir şekilde oluşturulması eticaret tema tasarımlarında yapılması gereken önemli tercihlerden olmalıdır.

“Çok fazla renk kullanılan tasarımlar kullanıcının dikkatini dağıtır ve ürüne odaklanmasını büyük ölçüde engeller.”

Sade olmayıp çok yoğun ve dolu dolu içerik bulunduran tasarımlar sitelerin yavaş açılmasına sebep olmakla birlikte kullanıcıların site içerisindeki aktivitelerini de engellemektedir. Bu sebeple az içerik bulundurmak oldukça önemlidir.

Kullanıcı dostu tasarımlar her zaman sade ve anlaşılır olmanın yanı sıra süregelen bazı kullanıcı alışkanlıklarına da ayak uydurmalıdır. Mesela bir kategori sayfasına girdiğimizde filtre ve alt kategori gösterim pozisyonu ürünlerin en altında gösterilemez bu kullanıcı alışkanlıklarına ters bir yapıdır.

Ancak sol blogta kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

İlk girişte sitemizin ana kategorilerini sitenin en alt kısmında gösteremeyiz bu kullanıcı alışkanlıklarına terst bir durumdur. Dolayısı ile ilk girişte ana kategoriler sayfanın en üst kısmı (header) alanında olmalıdır.

Bir diğer örnekte giriş paneli ve sepet kısmını sitenin sağ üst kısmında kullanılması durumudur. Bu da kullanıcı alışkanlıklarına uyum sağlayan bir tasarım için olmazsa olmazlardandır.

Bir yorum bırakın