Doğal Backlink

Backlinklerin kaliteli ve doğallığı satın alınması ya da ücretsiz elde edilmesinden de öte google yönergelerine ne kadar uygun olduğu ve doğal göründüğü ile ilgilidir. Backlinkler, bağlantı aldığınız mecralarda ziyaretçi gözüyle bakıldığında zorlama durmuyor, reklam olduğu anlaşılmıyor ve ziyaretçiye fayda sağlıyorsa bu bağlantılar doğal yani “organik backlinktir”.

En doğal ve kaliteli backlink hangisidir? Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz; site sahibinin iradesi dışında gerçekleşen eylem ve yönlendirmeler söz konusu olduğunda alınan bağlantı en doğal backlink çalışmasıdır. Bu doğrultuda doğal backlinklerin oluşması için markalaşma, farklılık ve sağladığınız faydalara ağırlık vermelisiniz.

Aslında doğal backlink kavramını olumsuz açıdan da değerlendirebiliriz. Markanız övüldüğü kadar kötülense bile bu durum, ziyaretçilerde merak duygusu uyandırabilir. Bu merak duygusu sitenizin ziyaretçi trafiğine etki edeceği gibi site dışı SEO çalışmalarınıza da katkı sağlayacaktır.

Doğal ve Kaliteli Backlinler Nereden ve Nasıl Alınır?

Google, backlinkleri referans bağlantı olarak görür. Sitenizin referansları ne kadar kaliteli ve doğal ise google tarafından ödüllendirilme ihtimaliniz o kadar yüksektir. Bunu bir iş başvurusu olarak da düşünebilirsiniz. Gösterdiğiniz referanslar ne kadar etkili ise alacağınız sonuçta o kadar etkili olur. Siteniz için ne kadar etkili backlinkler (referanslar) alırsanız sıralamalarda o kadar etkili sonuçlar alırsınız. O zaman doğal ve kaliteli backlinkler nasıl ve nereden alınır? buna bir bakalım.

Forum Siteleri

Form siteleri hala kullanıcı etkileşiminin en yüksek olduğu mecralardan bir tanesidir. Anlık olsun olmasın gerçekleştirilen sohbetler ve açılan konular, bildirimler ile forum siteleri geçmişin sosyal medya platformlarıdır diyebiliriz. Forum sitelerinden backlink alırken öncelikle kendi sektörümüzle alakalı, hedef kitlemizin aktif kullandığı forumları tercih etmeliyiz. Bu bizim aldığımız backlinklerin güvenilir kaynaktan alındığını google’a gösterecektir.

Belirlediğiniz forumlarda bulunan konu içerikleriyle kendi içeriğimizi kıyasladıktan sonra, sitemizin içeriklerini en iyi tanıtacağımız konu başlıklarını belirlemeliyiz. Kullanıcıların ihtiyacına cevap verecek konuları belirlemek önemli.

SEO’da artık etkileşime yönelik bir devire doğru gidiyoruz. Bu nedenle kalıplaşmış ifadelerden uzak, kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak adımlar atmalısınız. Mesela bir telefon satıyorsanız herkesin telefon paylaşımı yaptığı forum sitelerinde, tanıtımlarınız belki görülmeyebilir. Ancak farklı bir alanda “şu model telefonu nereden bulabilirim?” şeklinde sorulmuş bir soruya yönlendireceğiniz bağlantı ile ziyaretçiyi direk alışverişe yönlendirebilirsiniz. Bundan dolayı dikkat etmeniz gereken en önemli kriter ihtiyacı karşılamak olmalıdır.

İpucu: Anahtar kelimenizin geçtiği forum sitelerini listelemek için, Google üzerinden aşağıdaki aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

intitle:”anahtar kelime” intext:”powered by vbulletin” (Vbulletin altyapısı kullanan forum siteleri)

intitle:”anahtar kelime” intext:”MyBB Group” (MyBb altyapısı kullanan forum siteleri)

intitle:”anahtar kelime” intext:”powered by phpBB” (phpBB altyapısı kullanan forum siteleri)

Bloglar

Bloglar, hızlı ve kolay backlink kazandıran platformlar olduğu için fazlaca rağbet görmektedir. Bununla birlikte backlink programları vasıtasıyla en kolay backlink alınan mecralar olduğu için, zarar verme potansiyeli yüksek olan platformlar da bloglardır.

Bloglardan doğal backlink almanın bir kaç farklı yöntemi vardır. Bunlardan birincisi kendi sitenize ait olan blog sayfasından alınan doğal bağlantılar. Diğer bir yöntem ise paravan blog siteleri aracılığıyla oluşturulmuş paravan ağlardan aldığınız backlinklerdir.

Burada asıl amaç “güvenilir kaynaklardan” ve sitenizin uzmanlık alanıyla ilgili bloglardan alınan bağlantılardır. Mesela bunun için alakalı blogları listeleyip konuk yazarlık kabul edip etmedikleri konusunu araştırmanız faydalı olabilir. Bu sayede sayfanın güvenilir olmasının yanında kitlenizin aktif olduğu blog sayfalarında konuk yazarlık yapmanız bağlantı ve yönlendirmelerinizin de değerini artıracaktır.

İpucu: Anahtar kelimenizi içeren blog sayfalarını bulmak için Google’da aşağıdaki aramaları yapabilirsiniz;

intitle:”anahtar kelime” intext:”powered by wordpress”

intitle:”anahtar kelime” intext:”leave a comment”

intitle:”anahtar kelime” intext:”reply to post”

Profil ve yorum backlink konusuna gelince, rakiplerden backlink almak her ne kadar değerli ve önemli olsa da bu durumun rakip tarafından farkedilmesi sitemize faydadan çok zarar verebilir.

Sözlükler

Ekşi Sözlük sitesini duymayanınız yoktur herhalde. Bu sitenin ülkemizde bir çok kitleye hitap etmesi ve bununla birlikte birçok sözlük platformları oluşturulması, sözlük sitelerinin SEO çalışmalarında ki etkisini de artırmıştır.

Sözlük sitelerinden herhangi bir entry üzerinden backlink almaktan ziyade, buradaki ziyaretçi kitlesini yönlendirecek entry’ler ile sitenizin tanıtımını yapmalısınız.

Sözlük sitelerinden etkileşimli backlink almak için ise, hedef kitlenizin yer aldığı sözlük ve konu başlığını belirledikten sonra, bu konu başlığı altında konu açmanız gerekir.

İçerik Paylaşım Siteleri

Ülkemizde içerik paylaşım siteleri arasında en ünlü olanı Onedio platformudur. Bu içerik paylaşım sitesinden sonra, bu kategori ve konseptte onlarca site yayına açılmıştır. Bunlar arasında en değerli olanı hala Onedio’dur.

Onedio vb sitelerde kategorilere ait kurallara uygun şekilde oluşturacağınız içeriklerle bir çok kitleye ulaşabilir, bu kitleyi daha kaliteli içeriklerinizin olduğu kendi sitenize yönlendirebilirsiniz.

Haber Siteleri

Öncelikle haber siteleri tanıtım yazısı pazarlama platformlarına dönüştüğünden dolayı buradan tanıtım yazısı alırken emin adımlar hareket etmelisiniz. Bir çok sitenin tanıtım yazısı aldığı haber sitelerinden alınan tanıtımlar belirli bir süre sonra silindiğinden dolayı sitenize faydadan çok zarar verebilir. Çünkü Google algoritmaları bir süre sonra kaldırılan bu bağlantıdan sonra bunun yapay ve ücretli olduğu sinyalini alabilir.

Bunun önüne geçebilmeniz için aldığınız tanıtım yazılarının süresiz olmasına ya da süre bitimi sonrasında tekrar tanıtım yazısı alabilecek durumda olmanıza dikkat etmelisiniz.

Şunu da unutmayın haber siteleri Site Dışı SEO çalışmaları için etkili olsa bile olmazsa olmaz değildir.

Diğer Yöntemler

  • Sosyal medyalar günümüzde en etkin kullanılan iletişim ağlarıdır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı aktif bir şekilde kullanmaya dikkat edin. Bu sayede doğal ve kaliteli backlinkler alabilirsiniz.
  • Sitenizde yayınladığınız kaliteli içerikleri pdf formatına çevirerek pdf paylaşım sitelerinde aktif olan kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.
  • Sitenizin mobil uygulamasını yaptırabilirsiniz. Bu sayede kalıcı bir şekilde kaliteli ve doğal backlink kazanmış olursunuz.

Aslında bu listeye onlarca madde eklenebilir. Burada amaç backlinkeri nereden alabileceğiniz değildir. Amaç; kaliteli ve doğal backlink nereden ve nasıl alınır? bunu analiz ederek kendi sektörünüze uygulamanızdır.

 

Bir yorum bırakın