Beyaz, Siyah ve Gri Şapka SEO Arasındaki Farklar

1920’li yıllarda western filmlerinde iyi ve kötü adamı ayırt etmek için beyaz ve siyah şapka kullanılırdı. Siyah şapkayı kötü adam, beyaz şapkayı ise kahraman iyi adam takardı.

Şimdilerde ise SEO endüstrisi iyi ve kötü ayrımını simgeleyen bu terimleri bolca kullanmaktadır.

 • Beyaz şapka SEO (White Hat SEO)
 • Siyah şapka SEO (Black Hat SEO)
 • Gri şapka SEO (Grey Hat SEO)

White Hat SEO (Beyaz Şapka SEO) Nedir?

Beyaz şapka SEO “kurallara” uymak demektir. Basitçe ifade etmek gerekirse Google yönergelerine uygun şekilde optimizasyon sürecinin yönetilmesinde kullanılan yöntemler beyaz şapka SEO olarak adlandırılır.

Black Hat SEO (Siyah Şapka SEO) Nedir?

Siyah şapka SEO riskli ve manipüle yöntemler kullanmak anlamına gelir. Dürüst olmak gerekirse biryere kadar işe yaradığı söylenebilir ancak! uzun vadede web sitenizin manüel ceza almasına yol açacak yöntemlerdir. Böyle bir ceza karşısında web sitenizin tekrar arama sonuçlarında çıkması için uğraşmak yerine evde oturup çizgi film izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu o kadar kolay olmayacak.

Bu konuda bir uyarı yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Black hat SEO taktikleri sizi yasal bir sürecin içerisine sokabilir. Nasıl mı? Örneğin hacklink yöntemi ile bir web sitesinden sahibinin izni ve haberi olmadan bağlantı almanız durumunda yasal olarak karşı taraf hakkını aramak istediği zaman ceza almanızın önünde de bir engel olmayacaktır.

Kısacası yapacağınız çalışmalarda uygulamanız gereken yöntem basit. Google yönergelerine uyum sağlamak. Sonuç olarak Google’ın çiftliğinde at koşturuyoruz.

Google Yönergeleri

Google’ın, bir web sitesini üst sıralamalara neyin getirebileceğini belirlemek için kullandığı oldukça net şekilde ifade edilmiş web yöneticisi yönergelerine sahip olduğu bilinmektedir.

Google hepimizi “ aldatıcı veya manipülatif davranışın en yaygın biçimlerini” ifade eden “ Kalite yönergeleri ”ne uyum sağlamaya çağırıyor.

Siyah şapka ve beyaz şapka SEO arasındaki temel fark ise, arama motorlarının yönergelerine uyum sağlayıp sağlamadığıdır.

Gray Hat SEO (Gri Şapka SEO) nedir?

SEO bir renk sürüsü gibi, beyaz, siyah, gri hatta bazen mavi. Grey Hat SEO hakkında farklı görüşler olmasına karşın gri rengi genelde belirsizlikler için kullanılır. Yani uygulanan yöntemin yönergelere uygun olup olmadığı net değildir.

Grey Hat SEO ile ilgili görüşlerden bazıları şunlardır:

 • Beyaz şapka ve siyah şapka tekniklerinin bir karışımı.
 • Şu anda beyaz veya siyah şapka olan herhangi bir taktiktir, ancak arama motorlarının çalışma yöntemlerinde değişikliklerle ilerleyen zamanda tersi de olabilir.

Bu tanımların her ikisinin de ortak bir özelliği vardır. Gri şapka SEO ne siyah şapka ne de beyaz şapka, ortada bir şey.

İkisi arasında bir geçiş ya da ikisinin karışımı.

Cezalandırılması gereken bir şey değildir. Mutlaka kötü bir uygulama olmak zorunda da değildir, ancak sıralamada öne geçmek niyetiyle yapılmaktadır.

Bir tekniğin ne işe yaradığını ve sonuçlarını bilmiyorsanız en iyi yöntem bu tekniği hiç kullanmamaktır.

Şimdi bu teknikler ile ilgili bir kaç örnek verelim.

Örnekler

Siyah, beyaz ve gri şapka yöntemlerinin hangi çalışmalarda kullanıldığına bakalım.

Link Oluşturma

Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri şunları ifade eder:

“PageRank’i veya bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeyi amaçlayan tüm bağlantılar, bir bağlantı şemasının ve Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’nin ihlali olarak değerlendirilebilir.”

Beyaz şapka

Eğitmek, bilgilendirmek veya memnun etmek amacıyla kullanıcılara değer yaratan içerik üretmek.

Hatta, üretilen içerik o kadar iyi ki, diğer siteler bu içeriği kaynak olarak göstermek istiyor.

Siyah şapka

Özel paravan blog ağları (PBN), herhangi bir blog yorumuna site imleme ya da bağlantı satın almayı buna örnek verebiliriz.

Bunların hepsi açıkça Google ve Bing’in web yöneticisi yönergelerine aykırıdır .

Gri Şapka

Sadece bağlantı elde etmek amacıyla içerik oluşturmak, yukarıda verilen tanım gereği Google’ın yönergelerine göre değerlendirilebilir.

İçerik Kalitesi

Bing’in web sitesi içeriğiyle ilgili yönergeleri, iyi bir sıralama için gereken kalite seviyesini açıkça gösterir:

“İçeriği zayıf, çoğunlukla reklam veya satış ortağı bağlantıları gösteren veya başka şekilde ziyaretçileri başka sitelere yönlendiren web siteleri, Bing’de iyi sıralanmama eğilimindedir. İçeriğinizde gezinmek kolay olmalı, zengin olmalı, web sitesi ziyaretçisine ilgi çekici olmalı ve aradıkları bilgileri sağlamalıdır. ”

Google’ın bu konudaki tavsiyesi de buna benzerdir. İçerik kalitesi iyi sıralama için önemlidir.

Beyaz şapka

İçerik, tamamen kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik üretilir. Bu içerikler kullanıcının gezinmesine yardımcı olmak, sorguları yanıtlamak ve kullanıcıyı memnun etmek için yazılır.

Doğru kitlenin arama motorlarında bu içeriği bulmasına yardımcı olmak için optimize edildiğinden iyi sıradadır.

İçerik önce kullanıcıların ihtiyaçları ile yazılır.

Siyah şapka

İçerik özel olarak bir giriş sayfasıdır, ekstra değer katmadan diğer web sitelerinden alıntı yapılır veya anahtar kelime spam’ı içerir. Yani içerikte gereğinden fazla anahtar kelime kullanılmıştır.

Gri Şapka

İçerik tamamen sayfanın iyi sıralanması amacıyla yazılmıştır. Ziyaretçileri sayfaya çekmeye yetecek kadar anahtar kelime içerir ancak içeriğe fazla değer katmaz.

Bilinmesi Gerekenler

Siyah, beyaz ve gri şapka teknikleri sadece tanım olarak farklı değil. Onların da kendilerine has riskleri ve ödülleri var.

Risk

 • Siyah, beyaz veya gri şapka tekniklerini uygulamak risk taşır.
 • Siyah şapka teknikleri manuel cezalara açık bir risk taşır.
 • Arama motoru yönergelerine aykırı bir işlemde yakalanırsanız, web sitenizin içeriğinin bir kısmı veya tamamı arama dizinlerinden kaldırılarak cezalandırılabilir.
 • Beyaz şapka tekniklerinin çalışmama riski vardır.
 • Arama motorlarının kurallarına uygun oynayan her web sitesi, arama sonuçlarında iyi bir sıralama alamayabilir.
 • Özellikle markanız çok rekabetçi bir sektördeyse, siyah şapka tekniklerini kullanan yöntemlere karşı koyamayabilirsiniz.
 • Kurallara göre oynamaya kararlıysanız, bazı durumlarda yüksek bütçeleri feda edebilirsiniz.
 • Gri şapka tekniklerinin gelecekte cezalandırılma riski vardır.
 • Gerçekleştirdiğiniz etkinlik yönergelere göre belirsiz ya da sınırda ise, arama motorunun algoritma güncellemelerini sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Yoksa algoritmalar sizi yakalayabilir.

Ömür

Siyah şapka teknikleri kısa vadede etkili olabilir.

Ancak arama motorları tarafından hızlı bir şekilde keşfedilirlerse, etkileri kısa ömürlü olabilir.

Özellikle bir blog ağı oluşturmak için zaman ve para harcamak ayrıca bir israf olabilir.

Beyaz şapka tekniklerinin zaman testine dayanma şansı daha yüksektir.

Arama motoru yönergeleri internette kaliteyi yükseltmek için sürekli güncellendiği için, kaliteli içeriklerin olduğu kurallara uygun yöntemler için bir ömür biçmek doğru olmaz.

Beyaz şapka SEO ve siyah şapka SEO yüzeyde tanımlamak kolay görünebilir, ancak gerçekte, SEO’nun çoğu gri bölgeye düşüyor gibi görünüyor.

Bir yorum bırakın