Bert Algoritması Nedir?

Bert algoritması, Google’ın yapay zeka ve makine öğrenim sürecinin iyileştirilmesi için, doğal dilleri anlamak amacıyla yayınlanmış ve aynı zamanda doğal dil işleme konusunda yapılan akademik bir çalışmanın sonucu olan bir güncellemedir.

BERT Algoritması Hangi Sorunları Çözecek?

İnsanların, makinelerin ve arama motorlarının da gerçekten anlamadığı birçok şey vardır.

Kelimeler: Kelimelerin sorunu her yerde olmaları. Web ortamında çok fazla içerik var ve bu içeriklerdeki kelimelerin çoğu sorunludur. Bunun nedeni bu kelimelerin belirsiz ve eş anlamlı olmalarıdır.

Bert, birçok kelimeden oluşan belirsiz cümleleri ve sorunlu kelimeleri çözmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Belirsizlik: Dilimizde çoğu kelimenin birden çok anlamı vardır. Örneğin, “hala” kelimesi “babanın kız kardeşi” anlamına gelebileceği gibi, cümle içerisinde kullanılan bir zaman zarfı da olabilir. Bunu anlamak insanlar için zor değil ancak arama motorları ve makineler anlamıyor.

BERT Ne İşe yarar?

  • Google’ın İnsan Dilini Daha İyi Anlamasına Yardımcı Olacak: BERT’nin insan dili hakkındaki anlayışı, Google’ın sorguları nasıl yorumladığı konusunda büyük bir fark yaratacaktır. Çünkü insanlar daha uzun, sorgulayıcı sorgularla açıkça arama yapmaktadır.
  • Sesli Aramayı İyileştirmeye Yardımcı Olacak: Sesli arama ile doğal dillerin doğrudan bağlantısı olduğu için burada konuya Bert algoritması dahil olacaktır.
  • Google, Belirsiz Sorguları Daha İyi Anlayacak: Google bir şekilde sorguların incelikli bağlamını anlamada daha iyi hale geldi. Bu Google’ın belirsiz sorguları daha iyi anlayabileceği anlamına gelir.
  • Adlandırılmış varlık belirleme: Entity Search başlıklı içerikte anlattığım gibi Google varlıklar üzerinden doğal dil anlama algoritmasını hayata geçirmiştir. (Bu içeriğe mutlaka göz atmalısın)
  • Soru cevaplama: Algoritma, sorduğunuz soruları anlama ve cevaplandırma konusunda da başarılı olacak bir güncellemedir.
  • Anlam ayrımı: Semantik (LSI) kelimelerin hangi anlamlarda kullanıldığının belirlenmesinde rol oynayacak.
  • Özetleme: Araştırılan konuya en iyi yanıtı veren sayfanın özetlenmesini sağlayacak. (Sayfanın featured snippet alanında gösterilmesi)
  • Belirsizliklerin Çözümlenmesi: Anlam belirsizliği olan kelime ve kelime gruplarının çözümlendirilmesini sağlayacak.

BERT Nasıl Çalışır?

Yapay zekanın gelişmesi için makinelerin doğal dilleri anlaması kaçınılmazdır.

Daha önceki dil sürümleri kelime bazlı ve tek taraflı çalışırken, Bert bağımsız kelimelerden bir anlam çıkarmak üzere çift yönlü çalışır. Ayrıca, kendine özgü bir modelleme ile kelimenin her iki yönünde analiz yaparak bütünü oluşturan cümleyi kelime vektörlerini kullanarak anında görebilir.

Yukarıdaki resimlerde algoritmanın kelime vektörlerini kullanarak nasıl eşleştirmeler yaptığını görebilirsiniz. İlk resimde kelime eşleştirmeleri yaparken. ikinci resimde bir cümleyi anlamaya çalışmaktadır.

Algoritmanın çift yönlü çalıştığını daha önce söylemiştim. Bir cümleyi anlamlandırmak için örnekteki gibi bir kelimeyi tek başına, sağındaki ve solundaki kelimeler ile değerlendirmektedir.

Bir yorum bırakın