Backlink Önemini Yitirdi Mi?

Off-page SEO (site dışı seo) çalışmalarının amacı düşünüldüğünde backlinkler önemini yitirmedi diyebiliriz. Ancak birçok backlink yöntemi önemini yitirmeye başlamıştır. Hatta bu yöntemler faydadan çok sitenize zarar vermeye başlamıştır.

Backlinklerin hala önemini korumasının nedeni google’ın yapay zekasının hala öğrenme ve gelişme çağında olmasından kaynaklanmaktadır. Sonuçta backlinkler sitenizin google tarafından fark edilmesini sağlayan yöntemlerdir.

Oluşturduğunuz kaliteli içerikleri bir şekilde kullanıcılara ulaştırmalısınız. Bunun için organik arama sonuçlarında sayfanızı yukarılara taşımalısınız. Bir sayfanın arama sonuçlarında üst sıralara çıkması öncelikle google’ın sitemizi fark etmesine bağlı. Alanınızda bugüne kadar yazılmış en faydalı içeriği sunabilmeniz için backlink çalışmalarıyla öncelikle ilgili ziyaretçileri içeriğinize çekip, ziyaretçilerinize sunduğunuz kullanıcı deneyimini aldığınız bu backlinkler sayesinde google’a göstermelisiniz.

Bu yöntemin sürekliliği ve kalitesi sayfanızı ilk sıralara kadar taşıyabilir. Backlinlerin önemi hala sıralamalara etki etmesinden dolayı geçerliliğini korumaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken ise backlinkleri alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları atlamamalısınız.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken konu, bu yönlendirmeleri ihtiyaç halinde ve güvenilir kaynaklardan alıyor olmanızdır.

Konuyu daha netleştirmek için örnek üzerinden gidelim. Yaşadığınız şehirde görüş açınızda olupta farketmediğiniz bir çok kişi, kurum ve olay meydana gelir. Örneğin arabanızın lastiği patladığı zaman etraftaki lastik tamircileri hemen aklınıza gelmeyebilir. Veya etrafınızda birçok lastik tamircisi varsa hangisini tercih edeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Tüm şartların eşit olduğunu farzedelim. Bu durumda yapacağınız ilk şey güvenilir olanı tercih etmek olacaktır. Yakınlarınızda bulunan insanların önerileri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Şimdi bu örneği SEO çalışması yaparken düşündüğümüzde backlink alırken dikkat etmemiz gerekenleri şu başlıklarda toplayabiliriz.

Backlinkleri İhtiyaç Halinde ve İhtiyacı Karşılayacak Şekilde Alın: Kısacası backlink aldığınız platform, içeriğinizle ilgili araştırma yapanların olduğu ilgili kişilerden oluşmalıdır. Bu sayede sitenize trafik çekebilir ve google’ın içeriğinizi daha hızlı farketmesine fayda sağlarsınız.

Güvenilir Kaynaklardan Backlink Alın: İhtiyaç halinin karşılanmasının yanında paylaşım platformunun da güvenilir olmasına dikkat edin. Hergün aynı değerde bilgilerin paylaşıldığı, “en doğru en ayrıntılı bilgiler için sayfamızı ziyaret edin” tarzında benzer birçok paylaşımla çöplük haline dönüşmüş platformlardan uzak durmanız uzun vadede size fayda sağlar.

Ayrıca Google kalite yönergeleri ve sitenizin ziyaretçileri doğrultusunda backlink alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Yaptığınız yönlendirmeler açık ve anlaşılır olsun. Ziyaretçi, ihtiyacının karşılandığından emin olmalı.
  • Karşılıklı backlinkleri aşırı kullanmaktan sakının.
  • Ana kelimelerinizden aşırı şekilde backlink almamaya özen gösterin.
  • Toplu backlink satan programlardan uzak durun.
  • Kalitesiz dizin ve imleme platformlarından backlink almamaya dikkat edin.

Özet olarak bir dönem Google’ın en önemli sıralama kriterlerinden biri olan ve farklı sitelerden alınan backlink sayısına önem veren PageRank algoritması artık uygulanmıyor. Bu nedenle backlinklerinizin sayısına değil, kalitesine odaklanmalısınız.

Bir yorum bırakın